nav

2013 Calendar of Events

ALABAMA

MAY 18 – MONTGOMERY – 2013-0135 SWEET HOME ALABAMA 8:30 AM JUDGE: BO BEAVERS CONTACT: JANET MOSS JONES PHONE: (205)625-3666 [email protected]
MAY 18 – MONTGOMERY – 2013-0136 SWEET HOME ALABAMA 8:30 AM JUDGE: PATRICK KAYSER
MAY 19 – MONTGOMERY – 2013-0137 SWEET HOME ALABAMA 8:30 AM JUDGE: KAREN SARTAIN
MAY 19 – MONTGOMERY – 2013-0138 SWEET HOME ALABAMA 8:30 AM JUDGE: TERRY GOBLE

JUNE 15- DOTHAN – 2013-0231 DBSC SUMMER FLING 10:00 AM JUDGE: ANDY NICHOLAS “NICK” CARDEN CONTACT: CAROL HARDIN PHONE: (334) 792-1780 [email protected]

NOVEMBER 23 – MONTGOMERY – 2013-0139 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ CONTACT: JANET MOSS JONES PHONE: (205)625-3666 [email protected]
NOVEMBER 23 – MONTGOMERY – 2013-0140 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: BILL PARKER
NOVEMBER 24 – MONTGOMERY – 2013-0141 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: BRAD GIBBY NOVEMBER 24 – MONTGOMERY – 2013-0142 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: SCOTT TYRELL

CALIFORNIA

SEPTEMBER 8-CHINO HILLS-2013-0274 CALIFORNIA GOLD RUSH 9:00 AM JUDGE: JANET COOK CONTACT: JUDI REDMAN PHONE (909) 240-8399 [email protected]

NOVEMBER 17-CHINO HILLS-2013-0275 CALIFORNIA GOLD RUSH 9:00 AM JUDGE: JUDGE WRIGHT CONTACT: JUDI REDMAN PHONE (909) 240-8399 [email protected]

FLORIDA

APRIL 20-21 – OCALA – 2013-0104 EVERGLADES COLOR EXTRAVAG 8:30 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON CONTACT:WHIZZER BAKER PHONE (352) 302-9128 [email protected]
APRIL 20-21 – OCALA – 2013-0105 EVERGLADES COLOR EXTRAVAG 8:30 AM JUDGE: LINDA J NORTON NEELY
APRIL 20-21 – OCALA – 2013-0106 EVERGLADES COLOR EXTRAVAG 8:30 AM JUDGE: RICK BAILEY

MAY 16-19 – JACKSONVILLE-2013-0209 AQHA REGIONAL CHAMPIONSHIPS REGION 10 8:00 AM JUDGE:KAREN WATTERS CONTACT:KATHI JERNIGAN PHONE: (352) 302-9128 [email protected]

JUNE 28-29 – PENSACOLA – 2013-0210 SE YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP 6:00 PM JUDGE: MANITA MCKOOL CONTACT: DEBBIE J WALL PHONE: (256)441-1081 [email protected]
JUNE 28-29 – PENSACOLA – 2013-0211 SE YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP 6:00 PM JUDGE: GLENN WELLS
JUNE 29-30 – PENSACOLA – 2013-0212 SE YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP 6:00 PM JUDGE: BRAD GIBBY

AUGUST 17-18 – TAMPA – 2013-0241 DOUG SCHEMBRI MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS CONTACT: JENIFER SCHEMBRI PHONE: (941)322-1882 [email protected]
AUGUST 17-18 – TAMPA – 2013-0242 DOUG SCHEMBRI MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: H FAIN YEARTY

NOVEMBER 30  – BUSHNELL – 2013-0268 EVERGLADES COLOR EXTRAVAGANZA 8:30 AM  JUDGE: JOHN C LETHAM  CONTACT: JAMES G “WHIZZER” BAKER  PHONE: (352)302-9128 [email protected]
NOVEMBER 30  – BUSHNELL- 2013-0269 EVERGLADES COLOR EXTRAVAGANZA 8:30 AM  JUDGE: RICKEY EVANS
DECEMBER 01  – BUSHNELL – 2013-0270 EVERGLADES COLOR EXTRAVAGANZA 8:30 AM  JUDGE: SANDRA CURL
DECEMBER 01  – BUSHNELL- 2013-0271 EVERGLADES COLOR EXTRAVAGANZA 8:30 AM  JUDGE: BONNIE MILLER

IOWA

JUNE 08 – IOWA FALLS – 2013-0091 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: KERRI KYLE CONTACT: GARY J HERSOM PHONE: (319)827-1962 [email protected]
JUNE 08 – IOWA FALLS – 2013-0092 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: MELONIE FURNISH
JUNE 09 – IOWA FALLS – 2013-0093 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: TOM CRAUN
JUNE 09 – IOWA FALLS – 2013-0094 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: TERRY FURNISH

OCTOBER 11 – IOWA FALLS – 2013-0095 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: MERLE ARBO CONTACT: GARY J HERSOM PHONE: (319)827-1962 [email protected]
OCTOBER 11 – IOWA FALLS – 2013-0096 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: DENISE NECHVATAL
OCTOBER 11 – IOWA FALLS – 2013-0097 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: VICKI RADKE
OCTOBER 12 – IOWA FALLS – 2013-0098 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: MARGO BALL
OCTOBER 12 – IOWA FALLS – 2013-0099 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: SHAUN GLOUDE
OCTOBER 12 – IOWA FALLS – 2013-0100 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: LOUIS HUFNAGEL
OCTOBER 13 – IOWA FALLS – 2013-0101 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: PATRICK BURTON
OCTOBER 13 – IOWA FALLS – 2013-0102 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: BRAD GIBBY
OCTOBER 13 – IOWA FALLS – 2013-0103 70TH ANNIVERSARY CIRCUIT 8:30 AM JUDGE: KATHY KOCH

ILLINOIS

JUNE 15 – STERLING – 2013-0234 TRI STATE PRE WORLD SHOW 9:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE CONTACT DEANA NELL PHONE (309) 255-0739 [email protected]
JUNE 15 – STERLING – 2013-0235 TRI STATE PRE WORLD SHOW 9:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
JUNE 16 – STERLING – 2013-0236 TRI STATE PRE WORLD SHOW 9:00 AM JUDGE: DENISE M NECHVATAL
JUNE 16 – STERLING – 2013-0237 TRI STATE PRE WORLD SHOW 9:00 AM JUDGE: LARRY R CLINE

INDIANA

MAY 11 – NEW CASTLE – 2013-0115 PHEI 9:00 AM JUDGE: CAROL CRAIG CONTACT: NANCY R MITCHEL KUEHNERT PHONE: (260)672-2841 [email protected]
MAY 11 – NEW CASTLE – 2013-0116 PHEI 9:00 AM JUDGE: BILL FRENCH
MAY 12 – NEW CASTLE – 2013-0117 PHEI 9:00 AM JUDGE: DOUG CLINE
MAY 12 – NEW CASTLE – 2013-0118 PHEI 9:00 AM JUDGE: STEVE PAPAELIOU

MAY 25 – NEW CASTLE – 2013-0051 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG CONTACT: TERRY D COFFMAN PHONE: (812)342-9284 [email protected]
MAY 25 – NEW CASTLE – 2013-0052 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER
MAY 25 – NEW CASTLE – 2013-0053 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: DENISE M NECHVATAL
MAY 26 – NEW CASTLE – 2013-0054 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: DENISE L LONG FARSON
MAY 26 – NEW CASTLE – 2013-0055 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
MAY 26 – NEW CASTLE – 2013-0056 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: PENDING

AUGUST 24 – NEW CASTLE – 2013-0057 FALL SHOW & RAINBOW FUT 8:30 AM JUDGE: HOWARD REA CONTACT: TERRY D COFFMAN PHONE: (812)342-9284 [email protected]
AUGUST 24 – NEW CASTLE – 2013-0058 FALL SHOW & RAINBOW FUT 8:30 AM JUDGE: DOUGLAS CLINE
AUGUST 24 – NEW CASTLE – 2013-0059 FALL SHOW & RAINBOW FUT 8:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
AUGUST 25 – NEW CASTLE – 2013-0060 FALL SHOW & RAINBOW FUT 8:30 AM JUDGE: DAREN WRIGHT
AUGUST 25 – NEW CASTLE – 2013-0061 FALL SHOW & RAINBOW FUT 8:30 AM JUDGE: CURT A SUMMERS
AUGUST 25 – NEW CASTLE – 2013-0062 FALL SHOW & RAINBOW FUT 8:30 AM JUDGE: LARRY R CLINE

KANSAS

JUNE 28 – KINGMAN – 2013-0221 PHEK 1:00 PM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT CONTACT: TOM CRAUN PHONE: (913) 724-2418
JUNE 29 – KINGMAN – 2013-0222 PHEK 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA
JUNE 29 – KINGMAN – 2013-0223 PHEK 8:00 AM JUDGE: JAMES RAY “JIM” JOHNSON
JUNE 30 – KINGMAN – 2013-0224 PHEK 8:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY
JUNE 30 – KINGMAN – 2013-0225 PHEK 8:00 AM JUDGE: BILLY BABER

AUGUST 09 – KINGMAN – 2013-0226 PHEK 1:00 PM JUDGE: JIM C MULHAUSEN CONTACT: TOM CRAUN PHONE: (913) 724-2418
AUGUST 10 – KINGMAN – 2013-0227 PHEK 8:00 AM JUDGE: P KEITH LONGACRE
AUGUST 10 – KINGMAN – 2013-0228 PHEK 8:00 AM JUDGE: NIKKI LONGACRE
AUGUST 11 – KINGMAN – 2013-0229 PHEK 8:00 AM JUDGE: DON COATS
AUGUST 11 – KINGMAN – 2013-0230 PHEK 8:00 AM JUDGE: PAUL ADIX

LOUISIANA

DECEMBER 28 – RUSTON – 2013-0215 2013 SUGAR BOWL 8:00 AM JUDGE: CHARLENE CARTER CONTACT: TOMMIE J JACKSON PHONE: (318)255-9250
DECEMBER 28 – RUSTON- 2013-0216 2013 SUGAR BOWL 8:00 AM JUDGE: PAM SCOTT
DECEMBER 28 – RUSTON – 2013-0217 2013 SUGAR BOWL 8:00 AM JUDGE: DELENA DOUYLE DECEMBER 30 – RUSTON- 2013-0218 2013 SUGAR BOWL 8:00 AM JUDGE: BRAD GIBBY DECEMBER 30 – RUSTON – 2013-0219 2013 SUGAR BOWL 8:00 AM JUDGE: BILL SPRINGER
DECEMBER 30 – RUSTON – 2013-0220 2013 SUGAR BOWL 8:00 AM JUDGE: LOUIS HUFNAGEL

MINNESOTA

MAY 24 – WINDOM – 2013-0148 MPHE SPRING SHOW 12:00 PM JUDGE: CINDY CHILTON CONTACT: BILLEYE A RABBE PHONE: (507)235-6064 [email protected]
MAY 24 – WINDOM – 2013-0149 MPHE SPRING SHOW 12:00 PM JUDGE: BURTON BUTLER
MAY 25 – WINDOM – 2013-0150 MPHE SPRING SHOW 9:00 AM JUDGE: LINDA NEELY
MAY 25 – WINDOM – 2013-0151 MPHE SPRING SHOW 9:00 AM JUDGE: BETTY WILSON
MAY 26 – WINDOM – 2013-0152 MPHE SPRING SHOW 9:00 AM JUDGE: DALE FROYUM
MAY 26 – WINDOM – 2013-0153 MPHE SPRING SHOW 9:00 AM JUDGE: RICK BAILEY

JUNE 22 – WINDOM – 2013-0195 SDPEA SUMMER SIZZLER 9:00 AM JUDGE: BURTON R BUTLER CONTACT AMANDA HERSOM PHONE (605) 594-6240 [email protected]
JUNE 22 – WINDOM – 2013-0196 SDPEA SUMMER SIZZLER 9:00 AM JUDGE: GENE CARR
JUNE 22 – WINDOM – 2013-0197 SDPEA SUMMER SIZZLER 9:00 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH
JUNE 23 – WINDOM – 2013-0198 SDPEA SUMMER SIZZLER 9:00 AM JUDGE: MARY ANN CASH
JUNE 23 – WINDOM – 2013-0199 SDPEA SUMMER SIZZLER 9:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON
JUNE 23 – WINDOM – 2013-0200 SDPEA SUMMER SIZZLER 9:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY

AUGUST 23 – WINDOM – 2013-0154 MPHE FALL FUTURITY SHOW 12:00 PM JUDGE:LITA HOTTEL CONTACT: BILLEYE A RABBE PHONE: (507)235-6064 [email protected]
AUGUST 23 – WINDOM – 2013-0155 MPHE FALL FUTURITY SHOW 12:00 PM JUDGE: DENISE NECHVATAL
AUGUST 23 – WINDOM – 2013-0156 MPHE FALL FUTURITY SHOW 12:00 PM JUDGE: GENE CARR
AUGUST 24 – WINDOM – 2013-0157 MPHE FALL FUTURITY SHOW 9:00 AM JUDGE: JAMES JOHNSON
AUGUST 24 – WINDOM – 2013-0158 MPHE FALL FUTURITY SHOW 9:00 AM JUDGE: MIKE ALEXANDER
AUGUST 24 – WINDOM – 2013-0159 MPHE FALL FUTURITY SHOW 9:00 AM JUDGE: VICKI RADTKE
AUGUST 25 – WINDOM – 2013-0160 MPHE FALL FUTURITY SHOW 9:00 AM JUDGE: TOM CRAUN
AUGUST 25 – WINDOM – 2013-0161 MPHE FALL FUTURITY SHOW 9:00 AM JUDGE: BILL PARKER
AUGUST 25 – WINDOM – 2013-0162 MPHE FALL FUTURITY SHOW 9:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY

MISSOURI

MAY 31 – SADALIA – 2013-0143 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: MERI R MCKILLIPS-LEMAY
JUNE 01 – SEDALIA – 2013-0144 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON
JUNE 01 – SEDALIA – 2013-0145 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
JUNE 02 – SEDALIA – 2013-0146 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA
JUNE 02 – SEDALIA – 2013-0147 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: BILLY G BABER

SEPTEMBER 07 – SEDALIA – 2013-0258 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH CONTACT: JANICE KLENKE PHONE (660) 473-1140 [email protected]
SEPTEMBER 07 – SEDALIA – 2013-0259 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: MIKE ALEXANDER
SEPTEMBER 08 – SEDALIA – 2013-0260 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
SEPTEMBER 08 – SEDALIA – 2013-0261 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: GARY M WERNER

MISSISSIPPI

APRIL 06 – VERONA – 2013-0063 SPRING CLASSIC 8:00 AM JUDGE: DAVID TERRELL CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
APRIL 06 – VERONA – 2013-0064 SPRING CLASSIC 8:00 AM JUDGE: CLARK SCOGGIN
APRIL 07 – VERONA – 2013-0065 SPRING CLASSIC 8:00 AM JUDGE: TERRY GOBLE
APRIL 07 – VERONA – 2013-0066 SPRING CLASSIC 8:00 AM JUDGE: PENDING

JULY 10-13 – TUNICA – 2013-0167 YOUTH WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DELENA DOYLE CONTACT: PHBA WORLD [email protected]
JULY 10-13 – TUNICA – 2013-0168 YOUTH WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DAN MORELAND
JULY 10-13 – TUNICA – 2013-0169 YOUTH WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DARREN WRIGHT
JULY 10-13 – TUNICA – 2013-0170 YOUTH WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: JEANNIE YOUNG

JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0172 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY CONTACT: PHBA WORLD [email protected]
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0173 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: PATRICK KAYSER
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0174 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: GAY OWENS
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0175 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: CINDY RUCKER
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0176 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: CLARK SCOGGIN
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0177 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: BILL SPRINGER
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0178 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: BILLY STEELE
JULY 14-20 – TUNICA – 2013-0179 PHBA WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: TERRY THOMPSON

OCTOBER 26 – VERONA – 2013-0034 FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: BO BEAVERS CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
OCTOBER 26 – VERONA – 2013-0113 FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: BILL PARKER
OCTOBER 26 – VERONA – 2013-0114 FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ

OCTOBER 27 – VERONA – 2013-0255 FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: MICHAEL POWELL
OCTOBER 27 – VERONA – 2013-0256 FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: DAN MORELAND OCTOBER 27 – VERONA – 2013-0257 FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SCOTT TYRELL

NORTH CAROLINA

JUNE 02 – COLFAX – 2013-0187 NCPEA/AQHA SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: DAREN WRIGHT CONTACT: SUSAN DANIELS PHONE (919) 894-2973
JUNE 02 – COLFAX – 2013-0188 NCPEA/AQHA SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: JIM ISLEY

OCTOBER 15 -16 – RALEIGH – 2013-0243 NC STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON CONTACT: SHERI BRIDGES PHONE: (919-839-4701 [email protected]
OCTOBER 15-16 – RALEIGH – 2013-0244 NC STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: CYNTHIA R “CINDY” RUCKER

NOVEMBER 30-DECEMBER 01 – RALEIGH – 2013-0249 EQHNC TURKEY CIRCUIT 10:00 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON CONTACT: MARGARET BYRD PHONE (919) 410-9859 [email protected]
NOVEMBER 30-DECEMBER 01 – RALEIGH – 2013-0250 EQHNC TURKEY CIRCUIT 1:00 PM JUDGE: CHARLENE L CARTER

NEW JERSEY

MAY 03 – ALLENTOWN – 2013-0006 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: MARK W SMITH CONTACT: MARTHA HOFF 732-236-4623 [email protected]
MAY 03 – ALLENTOWN – 2013-0007 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: D “JOE” SMITH
MAY 03 – ALLENTOWN – 2013-0008 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: MATTHEW D GOUTHRO
MAY 04 – ALLENTOWN – 2013-0009 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: MICHAEL “MIKE” BEDNAREK
MAY 04 – ALLENTOWN – 2013-0010 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK
MAY 04 – ALLENTOWN – 2013-0011 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: DAVID H “DAVE” PHILLIPS
MAY 05 – ALLENTOWN – 2013-0012 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: BONNIE MILLER
MAY 05 – ALLENTOWN – 2013-0013 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: MICHELLE A NYBERG
MAY 05 – ALLENTOWN – 2013-0014 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT

AUGUST 09 – ALLENTOWN – 2013-0015 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: R CLAYTON “CLAY” ALTER CONTACT: MARTHA HOFF 732-236-4623 [email protected]
AUGUST 09 – ALLENTOWN – 2013-0016 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: JAMES “JIM” F RHOADES
AUGUST 09 – ALLENTOWN – 2013-0017 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON MOORE
AUGUST 10 – ALLENTOWN – 2013-0018 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: BONNIE MILLER
AUGUST 10 – ALLENTOWN – 2013-0019 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: DENNIS J SIENICKI
AUGUST 10 – ALLENTOWN – 2013-0020 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: LOUIS A HUFNAGEL
AUGUST 11 – ALLENTOWN – 2013-0021 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS
AUGUST 11 – ALLENTOWN – 2013-0022 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
AUGUST 11 – ALLENTOWN – 2013-0023 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE

NEW MEXICO

AUGUST 17-18 – STANLEY – 2013-0238 RED CHILE FIESTA 9:00 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE CONTACT RON MORRIS PHONE (505) 417-6167 [email protected]
AUGUST 17-18 – STANLEY – 2013-0239 RED CHILE FIESTA 9:00 AM JUDGE: JERRY DONAHUE

OCTOBER 20 – ALBURQERQUE- 2013-0500 COTTONWOOD CLASSIC 9:00 AM JUDGE: JASON L TURNER CONTACT: RONALD A “RON” MORRIS PHONE: (505)417-6167 [email protected]

NEW YORK

MAY 24 – SYRACUSE – 2013-0027 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: PENDING CONTACT: NAOMI BLUMENTHAL (315) 682-1933 [email protected]
MAY 24 – SYRACUSE – 2013-0028 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: PENDING
MAY 24 – SYRACUSE – 2013-0029 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: PENDING
MAY 25 – SYRACUSE – 2013-0030 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: PENDING

JUNE 21-23 – COBLESKILL – 2013-0067 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 8:00 AM JUDGE: BONNIE MILLER CONTACT: BRUCE W EMANUEL PHONE: (518)294-2022 [email protected]
JUNE 21-23 – COBLESKILL – 2013-0068 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 8:00 AM JUDGE: DON COATS
JUNE 21-23 – COBLESKILL – 2013-0069 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 8:00 AM JUDGE: CHARLENE L CARTER

JUNE 28-30 – COBLESKILL – 2013-0070 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 8:00 AM JUDGE: JEFFERY W “JEFF” BUCK CONTACT: BRUCE W EMANUEL PHONE: (518)294-2022 [email protected]
JUNE 28-30 – COBLESKILL – 2013-0071 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 8:00 AM JUDGE: PAMELA A “PAM” SCOTT
JUNE 28-30 – COBLESKILL – 2013-0072 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 8:00 AM JUDGE: KAREN WATTERS

AUGUST 21 – SYRACUSE – 2013-0031 NY STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: MICHAEL BEDNAREK CONTACT: NAOMI BLUMENTHAL (315) 682-1933 [email protected]
AUGUST 21 – SYRACUSE – 2013-0032 NY STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: STEVE SHANK
AUGUST 21 – SYRACUSE – 2013-0033 NY STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: DENNIS SIENICKI

AUGUST 31-COBLESKILL-2013-00107 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE:BONNIE MILLER CONTACT: MICHAEL GREEN (315) 573-8513 [email protected]
AUGUST 31-COBLESKILL-2013-00108 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE:DAVID PHILLIPS
AUGUST 31-COBLESKILL-2013-00109 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE:BILL PARKER
SEPTEMBER 01 – COBLESKILL – 2013-0110 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: JAMES MUIR
SEPTEMBER 01 – COBLESKILL – 2013-0111 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: DOUG MILEHAM
SEPTEMBER 01 – COBLESKILL – 2013-0112 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: ROBERT MILKS

SEPTEMBER 14-15 – COBLESKILL – 2013-0213 NY COMBINED BREED CIRCUIT 7:00 AM JUDGE: DAN W MORELAND CONTACT: BRUCE W EMANUEL PHONE: (518)294-2022 [email protected]
SEPTEMBER 14-15 – COBLESKILL – 2013-0214 NY COMBINED BREED CIRCUIT 7:00 AM JUDGE: LITA HOTTEL

OHIO

SEPTEMBER 21-22 – WAUSEON – 2013-0163 FALL WIND UP 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL CONTACT: MARY ANN FIELITZ PHONE: (419) 445-2477 [email protected]
SEPTEMBER 21-22 – WAUSEON – 2013-0164 FALL WIND UP 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE
SEPTEMBER 21-22 – WAUSEON – 2013-0165 FALL WIND UP 8:00 AM JUDGE: LARRY R CLINE
SEPTEMBER 21-22 – WAUSEON – 2013-0166 FALL WIND UP 8:00 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON

OKLAHOMA

MAY 18 – CLAREMORE – 2013-0201 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT CONTACT ANITA WESTFALL (918) 639-4774 [email protected]
MAY 18 – CLAREMORE – 2013-0202 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: DELENA C DOYLE
MAY 19 – CLAREMORE – 2013-0203 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
MAY 19 – CLAREMORE – 2013-0204 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: JOHN C LETHAM

JUNE 22 – CLAREMORE – 2013-0205 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: VICKI A MUNIE CONTACT ANITA WESTFALL (918) 639-4774 [email protected]
JUNE 22 – CLAREMORE – 2013-0206 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: JOSEPH “JOE” MUNIE JR
JUNE 23 – CLAREMORE – 2013-0207 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
JUNE 23 – CLAREMORE – 2013-0208 OPEA/OBHA SHOW 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE

AUGUST 31- SEPTEMBER 01 – CLAREMORE – 2013-0181 LABOR DAY GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: SHERRY HAYNES CONTACT LOIS SMITH PHONE (918) 371-2639 [email protected]
AUGUST 31- SEPTEMBER 01 – CLAREMORE – 2013-0182 LABOR DAY GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: DAREN WRIGHT
AUGUST 31- SEPTEMBER 01 – CLAREMORE – 2013-0183 LABOR DAY GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
SEPTEMBER 01 – 02 -CLAREMORE – 2013-0184 LABOR DAY GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: KAREN E SARTAIN
SEPTEMBER 01 -02 – CLAREMORE – 2013-0185 LABOR DAY GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: MICHAEL OCHETTO
SEPTEMBER 01 – 02 -CLAREMORE – 2013-0186 LABOR DAY GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE

SEPTEMBER 26-29- TULSA – 2013-0232 TULSA STATE FAIR COLOR BREED HORSE SHOW 8:00 AM JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA CONTACT: KIM HALL PHONE: (405) 491-0111 [email protected]
SEPTEMBER 26-29 – TULSA- 2013-0233 TULSA STATE FAIR 8:00 AM JUDGE: BILLY STEELE

NOVEMBER 05-10 – TULSA – 2013-0251 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER CONTACT PINTO HORSE ASSOCIATION PHONE (405) 491-0111 [email protected]
NOVEMBER 05-10 – TULSA – 2013-0252 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
NOVEMBER 05-10 – TULSA – 2013-0253 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
NOVEMBER 05-10 – TULSA – 2013-0254 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: DAREN WRIGHT

PENNSYLVANIA

JUNE 08 – CENTRE HALL – 2013-0189 KPEA JUNE RUMBLE 8:00 AM JUDGE: DENISE L LONG FARSON
JUNE 08 – CENTRE HALL – 2013-0190 KPEA JUNE RUMBLE 8:00 AM JUDGE: MATTHEW D GOUTHRO
JUNE 08 – CENTRE HALL – 2013-0191 KPEA JUNE RUMBLE 8:00 AM JUDGE: DAREN WRIGHT
JUNE 09 – CENTRE HALL – 2013-0192 KPEA JUNE RUMBLE 8:00 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
JUNE 09 – CENTRE HALL – 2013-0193 KPEA JUNE RUMBLE 8:00 AM JUDGE: DOUGLAS J “DOUG” CLINE
JUNE 09 – CENTRE HALL – 2013-0194 KPEA JUNE RUMBLE 8:00 AM JUDGE: ROBERT A “BOB” MILKS

SOUTH CAROLINA

JUNE 8-CAMDEN-2013 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE:GLENN WELLS CONTACT: KEN BEASLEY PHONE: (803) 695-9959 [email protected]
JUNE 8-CAMDEN-2013 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE:TERRY GOBLE
JUNE 9-CAMDEN-2013 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: JULIE KENNEDY
JUNE 9-CAMDEN-2013 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: PENDING

OCTOBER 12-CAMDEN-2013 SCPEA RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE:SUSAN BRAGG CONTACT: KEN BEASLEY PHONE: (803) 695-9959 [email protected]
OCTOBER 12-CAMDEN-2013 SCPEA RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE:BILL SPRINGER
OCTOBER 13-CAMDEN-2013 SCPEA RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA
OCTOBER 13-CAMDEN-2013 SCPEA RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: WHIZZER BAKER

 

TEXAS

FEBRUARY 1-2 – FORT WORTH – 2013-0001 SW EXPOSITION & LIVESTOCK 8:00 AM JUDGE: PENDING CONTACT: SOUTHWESTERN EXPO/LIVESTOCK PHONE: (817)877-2400 [email protected]
FEBRUARY 1-2 – FORT WORTH – 2013-0002 SW EXPOSITION & LIVESTOCK 8:00 AM JUDGE: PENDING

MARCH 7-8 – HOUSTON – 2013-0024 HOUSTON LIVESTOCK SHOW 8:00 AM JUDGE: DELENA C DOYLE CONTACT: JAMIE L VOSKAMP [email protected]
MARCH 7-8 – HOUSTON – 2013-0025 HOUSTON LIVESTOCK SHOW 8:00 AM JUDGE: ROBERT S MENEELY

APRIL 20 – ATHENS – 2013-0035 TEXAS SPRING CLASSIC 8:30 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE CONTACT: MIKE ZUMAR PHONE: (817)688-3471 [email protected]
APRIL 20 – ATHENS – 2013-0036 TEXAS SPRING CLASSIC 8:30 AM JUDGE: MICHAEL OCHETTO
APRIL 21 – ATHENS – 2013-0037 TEXAS SPRING CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
APRIL 21 – ATHENS – 2013-0038 TEXAS SPRING CLASSIC 8:30 AM JUDGE: J DAVID LAWRENCE

JUNE 08 – ATHENS – 2013-0039 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: LINDA N PIGG CONTACT: MIKE ZUMAR PHONE: (817)688-3471 [email protected]
JUNE 08 – ATHENS – 2013-0040 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: DEBRA JARVIS
JUNE 09 – ATHENS – 2013-0041 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SCOT A JACKSON
JUNE 09 – ATHENS – 2013-0042 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: PATRICK L “PAT” BURTON

SEPTEMBER 14 – ATHENS – 2013-0043 TEXAS FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: KAREN BRADSHAW CONTACT: MIKE ZUMAR PHONE: (817)688-3471 [email protected]
SEPTEMBER 14 – ATHENS – 2013-0044 TEXAS FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: TERRY THOMPSON
SEPTEMBER 15 – ATHENS – 2013-0045 TEXAS FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: BILLY BABER
SEPTEMBER 15 – ATHENS – 2013-0046 TEXAS FALL CLASSIC 8:30 AM JUDGE: JOHN ABRAMS

OCTOBER 19 – ATHENS – 2013-0047 TEXAS GOLD CLASSIC 8:30 AM JUDGE: DELENA DOYLE CONTACT: MIKE ZUMAR PHONE: (817)688-3471 [email protected]
OCTOBER 19 – ATHENS – 2013-0048 TEXAS GOLD CLASSIC 8:30 AM JUDGE: CINDY CHILTON MOORE
OCTOBER 20 – ATHENS – 2013-0049 TEXAS GOLD CLASSIC 8:30 AM JUDGE: KEITH LONGACRE
OCTOBER 20 – ATHENS – 2013-0050 TEXAS GOLD CLASSIC 8:30 AM JUDGE: NIKKI LONGACRE

VIRGINIA

APRIL 28 – SPOTSLYVANIA – 2013-0119 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ CONTACT CINDY LEONARD PHONE: (804) 448-2655 [email protected]
APRIL 28 – SPOTSLYVANIA – 2013-0120 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: STEVE LACKEY
APRIL 28 – SPOTSLYVANIA – 2013-0121 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG

MAY 26 – SPOTSYLVANIA – 2013-0122 OLD DOMINON SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: PENDING CONTACT CINDY LEONARD PHONE: (804) 448-2655 [email protected]
MAY 26 – SPOTSYLVANIA – 2013-0123 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: STEVEN D “PAPPY’ PAPAELIOU
MAY 26 – SPOTSYLVANIA – 2013-0124 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: HOWARD REA

JUNE 30 – SPOTSYLVANIA – 2013-0125 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: TERRY L GOBLE SR CONTACT CINDY LEONARD PHONE: (804) 448-2655 [email protected]
JUNE 30 – SPOTSYLVANIA – 2013-0126 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: DENNIS J SIENICKI
JUNE 30 – SPOTSYLVANIA – 2013-0127 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: R CLAYTON “CLAY” ALTER

SEPTEMBER 29 – SPOTSYLVANIA – 2013-0128 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: GARY J HERSOM CONTACT CINDY LEONARD PHONE: (804) 448-2655 [email protected]
SEPTEMBER 29 – SPOTSYLVANIA – 2013-0129 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: MATTHEW D GOUTHRO
SEPTEMBER 29 – SPOTSYLVANIA – 2013-0130 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON

SEPTEMBER 14 – HERNDON- 2013-0262 EAST COAST PALOMINO CHAMPIONSHIP 8:00 AM JUDGE: JAMES “JIM” F RHOADES
SEPTEMBER 14 – HERNDON- 2013-0263 EAST COAST PALOMINO CHAMPIONSHIP 8:00 AM JUDGE: GENE RAY STEWART
SEPTEMBER 14 – HERNDON – 2013-0264 EAST COAST PALOMINO CHAMPIONSHIP 8:00 AM JUDGE: ANN JONES
SEPTEMBER 15 – HERNDON – 2013-0265 EAST COAST PALOMINO CHAMPIONSHIP 8:00 PM JUDGE: JAMES G “WHIZZER” BAKER
SEPTEMBER 15 – HERNDON – 2013-0266 EAST COAST PALOMINO CHAMPIONSHIP 8:00 AM JUDGE: LINDA J NORTON NEELY
SEPTEMBER 15 – HERNDON – 2013-0267 EAST COAST PALOMINO CHAMPIONSHIP 8:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY

OCTOBER 12 – ST STEPHENS CH – 2013-0273 AISLING FARM PHBA/OPEN  8:00 AM  JUDGE: R CLAYTON “CLAY” ALTER   CONTACT: RITA J ASHLEY   PHONE: (757)986-4340 [email protected]
OCTOBER 12 – ST STEPHENS CH – 2013-0272 AISLING FARM PHBA/OPEN  8:00 AM  JUDGE: DENISE L LONG FARSON

NOVEMBER 10 – SPOTSYLVANIA – 2013-0131 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: CAROLE E DUNBAR CONTACT CINDY LEONARD PHONE: (804) 448-2655 [email protected]
NOVEMBER 10 – SPOTSYLVANIA – 2013-0132 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: ROBERT A “BOB” MOWREY
NOVEMBER 10 – SPOTSYLVANIA – 2013-0133 OLD DOMINION SHOW SERIES 9:00 AM JUDGE: D “JOE” SMITH

WISCONSIN

MAY 31 – JEFFERSON – 2013-0073 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: ROBERT MILKS CONTACT: RICHELLE BEENE (715) 499-6556 [email protected]
MAY 31 – JEFFERSON – 2013-0074 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG
MAY 31 – JEFFERSON – 2013-0075 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: RONALD G STREFLING
JUNE 01 – JEFFERSON – 2013-0076 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: CAROLE E DUNBAR
JUNE 01 – JEFFERSON – 2013-0077 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: STEVEN D “PAPPY’ PAPAELIOU
JUNE 01 – JEFFERSON – 2013-0078 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: BURTON R BUTLER
JUNE 02 – JEFFERSON – 2013-0079 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
JUNE 02 – JEFFERSON – 2013-0080 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
JUNE 02 – JEFFERSON – 2013-0081 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: BILL FRENCH

AUGUST 09 – JEFFERSON – 2013-0082 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE:DARRELL HERSOM CONTACT: RICHELLE BEENE (715) 499-6556 [email protected]
AUGUST 09 – JEFFERSON – 2013-0083 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: PAULINE CRALL
AUGUST 09 – JEFFERSON – 2013-0084 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: MIKE ALEXANDER
AUGUST 10 – JEFFERSON – 2013-0085 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: JOHN AIPERSPACH
AUGUST 10 – JEFFERSON – 2013-0086 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: DOUG CLINE
AUGUST 10 – JEFFERSON – 2013-0087 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: LARRY CLINE
AUGUST 11 – JEFFERSON – 2013-0088 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: CRAIG BRIGHT
AUGUST 11 – JEFFERSON – 2013-0089 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: DAVID PYLE
AUGUST 11 – JEFFERSON – 2013-0090 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: STEPHANIE MCCONNELL