nav

2014 Calendar of Events

ALABAMA

MAY 17  – MONTGOMERY – 2014-0133 SWEET HOME ALABAMA 8:30 AM  JUDGE: BRAD GIBBY CONTACT: JANET MOSS JONES PHONE: (205)625-3666 [email protected]
MAY 17 – MONTGOMERY – 2014-0134 SWEET HOMW ALABAMA  8:30 AM  JUDGE: KATHY KOCH
MAY 18 – MONTGOMERY – 2014-0135 SWEET HOME ALABAMA 8:30 AM  JUDGE:MIKE POWELL
MAY 18- MONTGOMERY  – 2014-0136 SWEET HOME ALABAMA  8:30 AM  JUDGE: HELMET LEKSCHAS

JUNE 21 – DOTHAN – 2014-0201 SUMMER SOLTICE  9:00 AM  JUDGE: LOUISE “LU LU” STEWART KEEN CONTACT: NIKKI BONNER PHONE: (334) 685-2989

NOVEMBER 22 – MONTGOMERY – 2014-0161 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: ANN JONES  CONTACT: JANET MOSS JONES PHONE: (205)625-3666 [email protected]
NOVEMBER 22 – MONTGOMERY – 2014-0162 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: RALPH MANUEL
NOVEMBER 22 – MONTGOMERY – 2014-0163 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: PATRICK KAYSER
NOVEMBER 23 – MONTGOMERY – 2014-0164 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
NOVEMBER 23 – MONTGOMERY – 2014-0165 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: DAVID TERRELL
NOVEMBER 23 – MONTGOMERY – 2014-0166 HEART OF DIXIE 8:30 AM JUDGE: JEANNIE YOUNG

FLORIDA

JUNE 28-29  – PENSACOLA  – 2014-0217 JUNE JUBILEE   8:00 AM  JUDGE: WHIZZER BAKER  CONTACT: DEBBIE J WALL PHONE: (256)441-1081 [email protected]
JUNE 28-29  – PENSACOLA  – 2014-0218 JUNE JUBILEE   8:00 AM  JUDGE: STEVE LACKEY
JUNE 28-29  – PENSACOLA  – 2014-0219 JUNE JUBILEE   8:00 AM  JUDGE: DONALD A “DON” MCDUFFEE
JUNE 28-29  – PENSACOLA  – 2014-0220 JUNE JUBILEE   8:00 AM  JUDGE: HOWARD REA

AUGUST 08 – TAMPA – 2014-0400 DOUG SCHEMBRI MEMORIAL  2:30 PM  JUDGE: BONNIE MILLER
AUGUST 08 – TAMPA  – 2014-0401 DOUG SCHEMBRI MEMORIAL 2:30 PM  JUDGE: LINDA J NORTON NEELY
AUGUST 09-10 – TAMPA – 2014-0400 DOUG SCHEMBRI MEMORIAL  8:00 AM  JUDGE: BONNIE MILLER
AUGUST 09-10 – TAMPA  – 2014-0401 DOUG SCHEMBRI MEMORIAL 8:00 AM  JUDGE: LINDA J NORTON NEELY

NOVEMBER 29  – Bushnell- 2014-0409 SUNSPOTTED COLOR EXTRAVA  8:30 AM  JUDGE: DEBRA JARVIS
NOVEMBER 29  – Bushnell- 2014-0408 SUNSPOTTED COLOR EXTRAVA  8:30 AM  JUDGE: DELENA C DOYLE
NOVEMBER 30  – Bushnell- 2014-0416 SUNSPOTTED COLOR EXTRAVA  8:30 AM  JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
NOVEMBER 30  – Bushnell- 2014-0417 SUNSPOTTED COLOR EXTRAVA  8:30 AM  JUDGE: JAMES D COONES

GEORGIA

APRIL 05 – SWAINSBORO – 2014-0037 OVERFLOW OF GOLD SHOW 10:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS CONTACT:BARBARA OSBORNE PHONE (229) 886-7386 [email protected]
APRIL 05 – SWAINSBORO – 2014-0038 OVERFLOW OF GOLD SHOW 10:00 AM JUDGE: ANN JONES

INDIANA

MAY 10 – NEW CASTLE – 2014-0125 PHEI SPRING SHOW   9:00 AM  JUDGE: LARRY CLINE CONTACT: NANCY R MITCHEL KUEHNERT PHONE: (260)672-2841 [email protected]
MAY 10 – NEW CASTLE – 2014-0126 PHEI SPRING SHOW   9:00 AM  JUDGE: MIKE CARLSON
MAY 11 – NEW CASTLE  – 2014-0127 PHEI SPRING SHOW   9:00 AM  JUDGE: BOB MILKS
MAY 11 – NEW CASTLE  – 2014-0128 PHEI SPRING SHOW   9:00 AM  JUDGE: MARK SMITH

MAY 24 – NEW CASTLE – 2014-0067 HPA SPRING SHOW  8:30 AM  JUDGE: BENNIE T SARGENT   CONTACT: TERRY COFFMAN PHONE (812)343-4354 [email protected]
MAY 24 – NEW CASTLE – 2014-0068 HPA SPRING SHOW  8:30 AM  JUDGE: HOWARD REA
MAY 24- NEW CASTLE  – 2014-0069 HPA SPRING SHOW  8:30 AM  JUDGE: KERRI L KYLE
MAY 25- NEW CASTLE  – 2014-0070 HPA SPRING SHOW  8:30 AM  JUDGE: JEFFERY W “JEFF” BUCK
MAY 25- NEW CASTLE  – 2014-0071 HPA SPRING SHOW  8:30 AM  JUDGE: MICHAEL A CARLSON
MAY 25- NEW CASTLE  – 2014-0072 HPA SPRING SHOW  8:30 AM  JUDGE: LARRY R CLINE

AUGUST 23- NEW CASTLE – 2014-0073 HPA FALL SHOW  8:30 AM  JUDGE: DENISE M NECHVATAL  CONTACT: TERRY COFFMAN PHONE (812)343-4354 [email protected]
AUGUST 23- NEW CASTLE – 2014-0074 HPA FALL SHOW  8:30 AM  JUDGE: TOM H CRAUN
AUGUST 23- NEW CASTLE – 2014-0075 HPA FALL SHOW  8:30 AM  JUDGE: MARY ANN FIELITZ
AUGUST 24- NEW CASTLE – 2014-0076 HPA FALL SHOW  8:30 AM  JUDGE: BILL FRENCH
AUGUST 24- NEW CASTLE – 2014-0077 HPA FALL SHOW  8:30 AM  JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
AUGUST 24- NEW CASTLE – 2014-0078 HPA FALL SHOW  8:30 AM  JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG

IOWA

JUNE 14 – IOWA FALLS – 2014-0022 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: RONALD MILLER GARY J HERSOM PHONE: (319)827-1962 [email protected]
JUNE 14 – IOWA FALLS – 2014-0023 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: DAWN FRYE
JUNE 14 – IOWA FALLS – 2014-0024 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: KAREN BRADSHAW
JUNE 15 – IOWA FALLS – 2014-0025 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: PAUL ADIX
JUNE 15 – IOWA FALLS – 2014-0026 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: DAVID TERRELL
JUNE 15 – IOWA FALLS – 2014-0027 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: RICK BAILEY

OCTOBER 10 – IOWA FALLS- 2014-0028 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: GAY OWENS  GARY J HERSOM PHONE: (319)827-1962 [email protected]
OCTOBER 10 – IOWA FALLS- 2014-0029 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: CRAIG BRIGHT
OCTOBER 10 – IOWA FALLS- 2014-0030 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: JAMES JOHNSON
OCTOBER 11 – IOWA FALLS – 2014-0031 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: HOWARD REA
OCTOBER 11 – IOWA FALLS- 2014-0032 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: DON COATS
OCTOBER 11 – IOWA FALLS- 2014-0033 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: DARWIN WRIGHT
OCTOBER 12 – IOWA FALLS- 2014-0034 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: SHERRIE HAYNES
OCTOBER 12 – IOWA FALLS- 2014-0035 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: TINA PRICE
OCTOBER 12 – IOWA FALLS- 2014-0036 71 & HAVING FUN CIRCUIT   8:00 AM  JUDGE: DANA ENGLISH

KANSAS

JUNE 27- SALINA – 2014-0208 PHEK & AQHA EXHIBITORS KS 9:00 AM JUDGE: MIKE SWAIN CONTACT: JANICE M KLENKE PHONE: (660)473-1140 [email protected]
JUNE 28- SALINA – 2014-0209 PHEK & AQHA EXHIBITORS KS 8:00 AM JUDGE: JESS HERD
JUNE 28- SALINA – 2014-0210 PHEK & AQHA EXHIBITORS KS 8:00 AM JUDGE: DARRELL BILKE
JUNE 29- SALINA – 2014-0211 PHEK & AQHA EXHIBITORS KS 8:00 AM JUDGE: VICKI RADTHE
JUNE 29- SALINA – 2014-0212 PHEK & AQHA EXHIBITORS KS 8:00 AM JUDGE: KATHI CROWLEY

AUGUST 01 – HUTCHINSON – 2014-0300 SUMMER SUNFLOWER RUN 9:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE CONTACT: JANICE M KLENKE PHONE: (660)473-1140 [email protected]
AUGUST 02 – HUTCHINSON – 2014-0301 SUMMER SUNFLOWER RUN 8:00 AM JUDGE: NANCY WILDE
AUGUST 02 – HUTCHINSON – 2014-0302 SUMMER SUNFLOWER RUN 8:00 AM JUDGE: ROD A CAVINDER
AUGUST 03 – HUTCHINSON – 2014-0303 SUMMER SUNFLOWER RUN 8:00 AM JUDGE: CLINT FULLERTON
AUGUST 03 – HUTCHINSON – 2014-0304 SUMMER SUNFLOWER RUN 8:00 AM JUDGE:DARRELL HERSOM

LOUISIANA

AUGUST 23 – AMITE – 2014-0221 THE HURRICANE  8:00 AM  JUDGE: H FAIN YEARTY  CONTACT MELISSA BEHRENS PHONE (317) 840-1878 [email protected]

AUGUST 23- AMITE – 2014-0403 THE HURRICANE  8:00 AM  JUDGE: MICHAEL POWELL
AUGUST 23- AMITE – 2014-0404 THE HURRICANE  8:00 AM  JUDGE: DAVID LAWRENCE

MINNESOTA

MAY 23 – WINDOM- 2014-0095 MPHE SPRING SHOW  10:00 AM JUDGE: CRAIG BRIGHT CONTACT: BILLEYE A RABBE PHONE: (507)235-6064 [email protected]
MAY 23 – WINDOM- 2014-0096 MPHE SPRING SHOW  10:00 AM JUDGE: PAUL ADIX
MAY 24 – WINDOM- 2014-0097 MPHE SPRING SHOW    9:00 AM  JUDGE: GENE CARR
MAY 24 – WINDOM- 2014-0098 MPHE SPRING SHOW    9:00 AM  JUDGE: GAY LYNN OWENS
MAY 25 – WINDOM- 2014-0099 MPHE SPRING SHOW    9:00 AM  JUDGE: TOM CRAUN
MAY 25 – WINDOM- 2014-0100 MPHE SPRING SHOW    9:00 AM  JUDGE: MIKE POWELL

JUNE 21 – WINDOM – 2014-0057 SD SUMMER SIZZLER  9:00 AM  JUDGE: KERRI KYLE CONTACT: AMANDA HERSOM PHONE (605) 359-1526 [email protected]
JUNE 21 – WINDOM – 2014-0058 SD SUMMER SIZZLER  9:00 AM  JUDGE: JEFF LECHNER
JUNE 21 – WINDOM – 2014-0059 SD SUMMER SIZZLER  9:00 AM  JUDGE: STEPHANIE MCCONNELL
JUNE 22 – WINDOM – 2014-0060 SD SUMMER SIZZLER  9:00 AM  JUDGE: PAUL ADIX
JUNE 22 – WINDOM – 2014-0061 SD SUMMER SIZZLER  9:00 AM  JUDGE: KIM GARRETT
JUNE 22 – WINDOM – 2014-0062 SD SUMMER SIZZLER  9:00 AM  JUDGE: JAMES JOHNSON

AUGUST 22- WINDOM- 2014-0107 FALL & FUTURITY SHOW 10:00 AM JUDGE: PAULINE CRULL CONTACT: BILLEYE A RABBE    PHONE: (507)235-6064 [email protected]
AUGUST 22- WINDOM- 2014-0108 FALL & FUTURITY SHOW 10:00 AM JUDGE: BILL FRENCH
AUGUST 22- WINDOM- 2014-0109 FALL & FUTURITY SHOW 10:00 AM JUDGE: MIKE PERKINS
AUGUST 23- WINDOM- 2014-0110 FALL & FUTURITY SHOW   9:00 AM  JUDGE: MARY INGWERSON
AUGUST 23- WINDOM- 2014-0111 FALL & FUTURITY SHOW   9:00 AM  JUDGE: MARY ANN WILLOUGHBY
AUGUST 23- WINDOM- 2014-0112 FALL & FUTURITY SHOW   9:00 AM  JUDGE: LINDA NORTON
AUGUST 24- WINDOM- 2014-0113 FALL & FUTURITY SHOW   9:00 AM  JUDGE: CURT SUMMERS
AUGUST 24- WINDOM- 2014-0114 FALL & FUTURITY SHOW   9:00 AM  JUDGE: BURTON BUTLER
AUGUST 24- WINDOM- 2014-0115 FALL & FUTURITY SHOW   9:00 AM  JUDGE: STEPHEN SHANK

MISSISSIPPI

JANUARY 25 – JACKSON – 2014-0020 DIXIE NATIONALS  9:00 AM  JUDGE: LINDA PIGG CONTACT: DEBBIE J WALL PHONE: (256)441-1081 [email protected]
JANUARY 26 – JACKSON – 2014-0021 DIXIE NATIONALS  9:00 AM  JUDGE: CLARK SCOGGINS

APRIL 12  – VERONA   – 2014-0063 HEART OF DIXIE  8:00 AM  JUDGE: WM “BILL” PARKER JR        CONTACT: HELEN P FLEMING   PHONE: (662)842-9346 [email protected]
APRIL 12  – VERONA   – 2014-0213 HEART OF DIXIE  8:00 AM  JUDGE: DAN W MORELAND
APRIL 13  – VERONA   – 2014-0064 HEART OF DIXIE  8:00 AM  JUDGE: MICHAEL E POWELL
APRIL 13  – VERONA   – 2014-0214 HEART OF DIXIE  8:00 AM  JUDGE: J L D “BO” BEAVERS

JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0182 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: KELLY BOLES CHAPMAN CONTACT: PHBA  PHONE: (918)438-1234 [email protected]
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0183 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: TERRY GOBLE
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0184 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: JOHN LETHAM
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0185 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: MICHAEL OCHETTO
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0186 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE:JOE CARTER
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0187 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: DON MCDUFFEE
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0188 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE:BENNIE SARGENT
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0189 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: CLINT FULLERTON
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0190 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: SHERRY HAYNES
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0191 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: MANITA  DEFOOR
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0192 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: JEFF LECHNER
JULY 09-20  – TUNICA  – 2014-0193 PHBA WORLD SHOW  8:00 AM  JUDGE: PENDING

OCTOBER 25 – VERONA – 2014-0065 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: TERRY GOBLE CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
OCTOBER 25 – VERONA – 2014-0066 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: DAVID TERRELL
OCTOBER 25 – VERONA – 2014-0215 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: RALPH MANUEL

OCTOBER 26 – VERONA – 2014-0065 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE MCCONNEL CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
OCTOBER 26 – VERONA – 2014-0066 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: JIM RHOADES
OCTOBER 26 – VERONA – 2014-0215 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: KERRI KYLE

MISSOURI

MAY 30-31 – SEDALIA – 2014-0174 MIDWAY SPRING FLING 8:00 AM  JUDGE: MICHAEL OCHETTO CONTACT: JANICE KLENKE PHONE (660) 473-1140 [email protected]
MAY 30-31 – SEDALIA – 2014-0175 MIDWAY SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: CHRISTINA E “TINA” PRICE
MAY 31-JUNE1 – SEDALIA- 2014-0176 MIDWAY SPRING FLING 8:00 AM  JUDGE: DAREN WRIGHT
MAY 31-JUNE 1- SEDALIA- 2014-0177 MIDWAY SPRING FLING 8:00 AM  JUDGE: LORI LYNN GORDON
MAY 31-JUNE 1- SEDALIA- 2014-0178 MIDWAY SPRING FLING 8:00 AM  JUDGE: TRISHA SHORTEN-ARMSTRONG

SEPTEMBER 13 – SEDALIA- 2014-0412 FALL HAUL   8:00 AM  JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE   CONTACT: JANICE KLENKE PHONE (660) 473-1140 [email protected]
SEPTEMBER 13 – SEDALIA- 2014-0413 FALL HAUL   8:00 AM  JUDGE: DAVID PYLE
SEPTEMBER 14 – SEDALIA- 2014-0414 FALL HAUL   8:00 AM  JUDGE: KIMBERLY GARRETT
SEPTEMBER 14 – SEDALIA- 2014-0415 FALL HAUL   8:00 AM  JUDGE: JERRY DONAHUE

NORTH CAROLINA

JUNE 07 – COLFAX – 2014-0216 PIEDMONT POT O’GOLD 8:00 AM  JUDGE: JULIE A KENNEDY   CONTACT: JOY ISLEY PHONE (336) 449-7585 [email protected]

NEW JERSEY

MAY 03- ALLENTOWN- 2014-0089 SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: SANDRA CRUL CONTACT: MARTHA K HOFF PHONE: (732)236-4623 [email protected]
MAY 03- ALLENTOWN- 2014-0090 SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: LINDA PIGG
MAY 03- ALLENTOWN- 2014-0091 SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: SHERRY HAYNES
MAY 04- ALLENTOWN- 2014-0092 SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: SUSAN BRAGG
MAY 04- ALLENTOWN- 2014-0093 SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: MARY ANN FIELITZ
MAY 04- ALLENTOWN- 2014-0094 SPRING FLING  8:00 AM  JUDGE: WAYNE ERWIN

AUGUST 09- ALLENTOWN- 2014-0101 SUMMER SIZZLER 8:00 AM  JUDGE: NICK CARDEN CONTACT: MARTHA K HOFF PHONE: (732)236-4623 [email protected]
AUGUST 09- ALLENTOWN- 2014-0102 SUMMER SIZZLER 8:00 AM  JUDGE: JEANNIE YOUNG
AUGUST 09- ALLENTOWN- 2014-0103 SUMMER SIZZLER 8:00 AM  JUDGE: DAWN FRYE
AUGUST 10- ALLENTOWN- 2014-0104 SUMMER SIZZLER 8:00 AM  JUDGE: STEVE SHANK
AUGUST 10- ALLENTOWN- 2014-0105 SUMMER SIZZLER 8:00 AM  JUDGE: DAVE PHILLIPS
AUGUST 10- ALLENTOWN- 2014-0106 SUMMER SIZZLER 8:00 AM  JUDGE: GENE RAY STEWART

NEW MEXICO

AUGUST 16-17 – STANLEY – 2014-0225 RED CHILE FIESTA 9:00 AM JUDGE: MARY INGWESON CONTACT RON MORRIS PHONE: (505) 417-6167 [email protected]
AUGUST 16-17 – STANLEY – 2014-0226 RED CHILE FIESTA 9:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY

SEPTEMBER 16 – ALBUQUERQUE – 2014-0314 NEW MECIXO STATE FAIR  8:00 AM  JUDGE: RICKEY EVANS
SEPTEMBER 16 – ALBUQUERQUE – 2014-0315 NEW MEXICO STATE FAIR  8:00 AM  JUDGE: CURT A SUMMERS

OCTOBER 19   – Albuquerque    – 2014-0402 COTTONWOOD CLASSIC        9:00 AM  JUDGE: PENDING  CONTACT: RONALD A “RON” MORRIS  PHONE: (505)344-9799 [email protected]

NEW YORK

JUNE 20-22 – COBLESKILL- 2014-0079 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 4:00 PM  JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA CONTACT BRUCE EMANUEL PHONE:(518) 294-2022 [email protected]
JUNE 20-22 – COBLESKILL- 2014-0080 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 4:00 PM  JUDGE: PATRICK R KAYSER

JUNE 25-27 – COBLESKILL – 2014-0081 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 7:30 AM  JUDGE: GARY M WERNER     CONTACT BRUCE EMANUEL PHONE:(518) 294-2022 [email protected]
JUNE 25-27 – COBLESKILL – 2014-0082 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 7:30 AM  JUDGE: P KEITH LONGACRE

JUNE 27-29 – COBLESKILL – 2014-0083 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 7:30 AM  JUDGE: BRAD GIBBY  CONTACT BRUCE EMANUEL PHONE:(518) 294-2022 [email protected]
JUNE 27-29 – COBLESKILL – 2014-0084 EQUINE VALLEY ASSOCIATION 7:30 AM  JUDGE: LOUIS A HUFNAGEL

AUGUST 20    – SYRACUSE       – 2014-0305 NEW YORK STATE FAIR       9:00 AM  JUDGE: PENDING JUDGE
AUGUST 20    – SYRACUSE       – 2014-0306 NEW YORK STATE FAIR       9:00 AM  JUDGE: PENDING JUDGE
AUGUST 20    – SYRACUSE       – 2014-0307 NEW YORK STATE FAIR       9:00 AM  JUDGE: PENDING JUDGE

AUGUST 30 – COBLESKILL- 2014-0014 NORTHEAST GOLD CHALLENGE  8:00 AM  JUDGE: STEVE SHANK  CONTACT: MICHAEL J GREEN PHONE: (315)904-4191 [email protected]
AUGUST 30 – COBLESKILL- 2014-0015 NORTHEAST GOLD CHALLENGE  8:00 AM  JUDGE: CLAY ALTER
AUGUST 30 – COBLESKILL- 2014-0016 NORTHEAST GOLD CHALLENGE  8:00 AM  JUDGE: MICHAEL BEDNAREK
AUGUST 31 – COBLESKILL- 2014-0017 NORTHEAST GOLD CHALLENGE  8:00 AM  JUDGE: MARY ANN FIELITZ
AUGUST 31 – COBLESKILL- 2014-0018 NORTHEAST GOLD CHALLENGE  8:00 AM  JUDGE: KERRIE KYLE
AUGUST 31 – COBLESKILL- 2014-0019 NORTHEAST GOLD CHALLENGE  8:00 AM  JUDGE: KATHIE CROWWLEY

OHIO

JUNE 21 – WAUSEON  – 2014-0197 PRE WORLD LAUNCH    8:00 AM  JUDGE: PAULINE CRULL   CONTACT: MARY ANN FIELITZ PHONE: (419) 445-2477 [email protected]
JUNE 21 – WAUSEON  – 2014-0198 PRE WORLD LAUNCH    8:00 AM  JUDGE: ROBERT A “BOB” MILKS
JUNE 22 – WAUSEON  – 2014-0199 PRE WORLD LAUNCH    8:00 AM  JUDGE: WAYNE M ERWIN
JUNE 22 – WAUSEON  – 2014-0200 PRE WORLD LAUNCH    8:00 AM  JUDGE: KATHIE CROWLEY

SEPTEMBER 20 -21- WAUSEON – 2014-0116 FALL WIND UP   8:00 AM  JUDGE: DOUGLAS J “DOUG” CLINE  CONTACT: MARY ANN FIELITZ PHONE: (419) 445-2477 [email protected]
SEPTEMBER 20 -21- WAUSEON – 2014-0117 FALL WIND UP   8:00 AM  JUDGE: ROBERT A “BOB” MILKS
SEPTEMBER 20 -21- WAUSEON – 2014-0118 FALL WIND UP   8:00 AM  JUDGE: STEPHEN G SHANK
SEPTEMBER 20 -21- WAUSEON – 2014-0119 FALL WIND UP   8:00 AM  JUDGE: SUSAN E ROBINSON

OKLAHOMA

APRIL 19     – CLAREMORE      – 2014-0123 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW  8:00 AM  JUDGE: KIMBERLY GARRETT  CONTACT: SAM WESTFALL (918) 629-4774
APRIL 19     – CLAREMORE      – 2014-0124 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW  8:00 AM  JUDGE: JOHN C LETHAM

MAY 17  – CLAREMORE  – 2014-0129 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW  8:00 AM  JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG CONTACT: SAM WESTFALL (918) 629-4774
MAY 17  – CLAREMORE  – 2014-0130 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW  8:00 AM  JUDGE: SHERRY HAYNES
MAY 18  – CLAREMORE  – 2014-0131 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW  8:00 AM  JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
MAY 18  – CLAREMORE  – 2014-0132 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW  8:00 AM  JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE

AUGUST 30-31 – CLAREMORE – 2014-0167 LABOR DAY GFTG 8:00 AM JUDGE: LINDA PIGG CONTACT: LOIS R SMITH PHONE: (918)371-2639 [email protected]
AUGUST 30-31 – CLAREMORE – 2014-0168 LABOR DAY GFTG 8:00 AM JUDGE: KAREN MCCUISTION
AUGUST 30-31 – CLAREMORE – 2014-0169 LABOR DAY GFTG 8:00 AM JUDGE: CURT SUMMERS
AUGUST 31-SEPTEMBER 1 – CLAREMORE – 2014-0170 LABOR DAY GFTG 8:00 AM JUDGE: MARGO BALL
AUGUST 31-SEPTEMBER 1 – CLAREMORE – 2014-0171 LABOR DAY GFTG 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
AUGUST 31-SEPTEMBER 1 – CLAREMORE – 2014-0172 LABOR DAY GFTG 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA

SEPTEMBER 20 – CLAREMORE – 2014-0153 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW 8:00 AM JUDGE: JOHN I ABRAMS CONTACT: SAM WESTFALL (918) 629-4774
SEPTEMBER 20 – CLAREMORE – 2014-0154 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW 8:00 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH
SEPTEMBER 21 – CLAREMORE – 2014-0155 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW 8:00 AM JUDGE: LINDA NEELY
SEPTEMBER 21 – CLAREMORE – 2014-0156 OBHA/OPEA ALL BREED SHOW 8:00 AM JUDGE: MARY WILLOUGHBY

NOVEMBER 04-08 – TULSA – 2014-0316 COLOR BREED CONGRESS      7:30 AM  JUDGE: SHERRY HAYNES
NOVEMBER 04-08 – TULSA – 2014-0317 COLOR BREED CONGRESS      7:30 AM  JUDGE: GARY J HERSOM
NOVEMBER 04-08 – TULSA – 2014-0318 COLOR BREED CONGRESS      7:30 AM  JUDGE: SUSAN E ROBINSON
NOVEMBER 04-08 – TULSA – 2014-0319 COLOR BREED CONGRESS      7:30 AM  JUDGE: CURT A SUMMERS

PENNSYLVANIA

JUNE 06 – CENTRE HALL    – 2014-0194 JUNE RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: CLAY ALTER CONTACT: CHRISTOPHER E MITTERER   PHONE: (814)328-2226 [email protected]
JUNE 06 – CENTRE HALL    – 2014-0195 JUNE RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: BOB MOWREY
JUNE 06 – CENTRE HALL    – 2014-0196 JUNE RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: DON COATS
JUNE 07 – CENTRE HALL    – 2014-0005 JUNE RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: STEVE LACKEY
JUNE 07 – CENTRE HALL    – 2014-0006 JUNE RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: TONY BURRIS
JUNE 07 – CENTRE HALL    – 2014-0007 JUNE RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: GENE RAY STEWART
JUNE 08 – CENTRE HALL    – 2014-0008 JUME RUMBLE   8:00 AM  JUDGE: BONNIE MILLER
JUNE 08 – CENTRE HALL    – 2014-0009 JUNE RUMBLE    8:00 AM  JUDGE: STEVE SHANK
JUNE 08 – CENTRE HALL    – 2014-0010 JUNE RUMBLE    8:00 AM  JUDGE: DAVE PHILLIPS

SOUTH CAROLINA
OCTOBER 11- CAMDEN – 2014-0410 RODNEY READY MEMORIAL  9:00 AM  JUDGE: PENDING
OCTOBER 12- CAMDEN – 2014-0411 RODNEY READY MEMORIAL  9:00 AM  JUDGE: PENDING

TEXAS

JANUARY 31-FEBRUARY 1 – FORT WORTH  – 2014-0003 SW EXPOSITION & LIVESTOCK 8:00 AM  JUDGE: DELENA C DOYLE  CONTACT: BRUCE MCCARTY PHONE (817) 877-2400
JANUARY 31-FEBRUARY1  – FORT WORTH  – 2014-0004 SW EXPOSITION & LIVESTOCK 8:00 AM  JUDGE: SCOT A JACKSON

MARCH 18 – HOUSTON – 2014-0011 HOUSTON LIVESTOCK & RODEO 3:00 PM  JUDGE: MERI R MCKILLIPS-LEMAY  CONTACT JAMIE VOSKAMP PHONE (832) 667-1012 [email protected]
MARCH 18 – HOUSTON – 2014-0012 HOUSTON LIVESTOCK & RODEO 3:00 PM  JUDGE: TINA PRICE
MARCH 18 – HOUSTON – 2014-0013 HOUSTON LIVESTOCK & RODEO 3:00 PM  JUDGE: KAREN F MCCUISTION
MARCH 18 – HOUSTON – 2014-0011 HOUSTON LIVESTOCK & RODEO 8:00 AM  JUDGE: MERI R MCKILLIPS-LEMAY
MARCH 18 – HOUSTON – 2014-0012 HOUSTON LIVESTOCK & RODEO 8:00 AM  JUDGE: TINA PRICE
MARCH 18 – HOUSTON – 2014-0013 HOUSTON LIVESTOCK & RODEO 8:00 AM  JUDGE: KAREN F MCCUISTION

APRIL 19 – ATHENS – 2014-0120 SPRING CLASSIC  8:30 AM  JUDGE: ROD A CAVINDER  CONTACT: JANET COOK  (817) 597-6623 www.tpea.net
APRIL 19 – ATHENS – 2014-0121 SPRING CLASSIC  8:30 AM  JUDGE: DANA R ENGLISH
APRIL 19 – ATHENS – 2014-0122 SPRING CLASSIC  8:30 AM  JUDGE: CHUCK BRIGGS

JUNE 07  – ATHENS   – 2014-0143 YELLOW ROSE CLASSIC   8:00 AM  JUDGE: TRISTA ARMSTRONG CONTACT: JANET COOK  (817) 597-6623 www.tpea.net
JUNE 07  – ATHENS   – 2014-0144 YELLOW ROSE CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: KENNY R HALL
JUNE 07  – ATHENS   – 2014-0145 YELLOW ROSE CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: KAREN BRADSHAW
JUNE 08  – ATHENS   – 2014-0146 YELLOW ROSE CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: PAUL K ADIX
JUNE 08  – ATHENS   – 2014-0147 YELLOW ROSE CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: DAVID M PYLE
JUNE 08  – ATHENS   – 2014-0148 YELLOW ROSE CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: NANCY ANN WILDE

SEPTEMBER 20 – ATHENS  – 2014-0149 FALL CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: DEBRA JARVIS  CONTACT: JANET COOK  (817) 597-6623 www.tpea.net
SEPTEMBER 20 – ATHENS  – 2014-0150 FALL CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: TINA PRICE
SEPTEMBER 21 – ATHENS  – 2014-0151 FALL CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: SHERRY HAYNES
SEPTEMBER 21 – ATHENS  – 2014-0152 FALL CLASSIC   8:30 AM  JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE

OCTOBER 18   – ATHENS  – 2014-0157 HALLOWEEN SPECTACULAR     8:30 AM  JUDGE: BETTY O WILSON    CONTACT: JANET COOK  (817) 597-6623 www.tpea.net
OCTOBER 18   – ATHENS  – 2014-0158 HALLOWEEN SPECTACULAR     8:30 AM  JUDGE: MARY INGWERSON
OCTOBER 19   – ATHENS  – 2014-0159 HALLOWEEN SPECTACULAR     8:30 AM  JUDGE: JERRY DONAHUE
OCTOBER 19   – ATHENS  – 2014-0160 HALLOWEEN SPECTACULAR     8:30 AM  JUDGE: PATRICK L “PAT” BURTON

VIRGINIA

APRIL 26 – ST STEPHENS CHU- 2014-0202 AISLING FARMS SPRING SHOW 8:30 AM  JUDGE: MATT GOUTHRO   CONTACT: LESLIE G DAVIS   PHONE: ( 804  ) 350-7752  [email protected]
APRIL 26 – ST STEPHENS CHU- 2014-0203 AISLING FARMS SPRING SHOW 8:30 AM  JUDGE: LORI LYNN GORDON
APRIL 26 – ST STEPHENS CHU- 2014-0204 AISLING FARMS SPRING SHOW 8:30 AM  JUDGE: R CLAYTON “CLAY” ALTER
MAY 25 – SPOTSYLVANIA   – 2014-0205 OLD DOMINION SHOW SERIES  9:00 AM  JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY   CONTACT: DEBORAH L DAY   PHONE: (540)895-9047 [email protected]
MAY 25 – SPOTSYLVANIA   – 2014-0206 OLD DOMINION SHOW SERIES  9:00 AM  JUDGE: MARY INGWERSON
MAY 25 – SPOTSYLVANIA   – 2014-0207 OLD DOMINION SHOW SERIES  9:00 AM  JUDGE: LINDA J NORTON NEELY

JUNE 29      – SPOTSYLVANIA   – 2014-0222 OLD DOMINION SHOW SERIES  9:00 AM  JUDGE: SUSAN J BRAGG
JUNE 29      – SPOTSYLVANIA   – 2014-0223 OLD DOMINION SHOW SERIES  9:00 AM  JUDGE: MARY ANN FIELITZ
JUNE 29      – SPOTSYLVANIA   – 2014-0224 OLD DOMINION SHOW SERIES  9:00 AM  JUDGE: WM “BILL” PARKER JR

SEPTEMBER 05 – HERNDON   – 2014-0179 FALL INTO GOLD   9:00 AM  JUDGE: MANITA M MCKOOL-DEFOOR     CONTACT: CINDY J LEONARD  PHONE: (804)448-2655 [email protected]
SEPTEMBER 05 – HERNDON  – 2014-0180 FALL INTO GOLD   9:00 AM  JUDGE: BRAD GIBBY
SEPTEMBER 05 – HERNDON  – 2014-0181 FALL INTO GOLD   9:00 AM  JUDGE: GENE RAY STEWART
SEPTEMBER 06 – HERNDON  – 2014-0308 E COAST PALOMINO CHAMP    9:00 AM  JUDGE: J BENHAM STEWART JR
SEPTEMBER 06 – HERNDON  – 2014-0309 E COAST PALOMINO CHAMP    9:00 AM  JUDGE: DENNIS SIENICKI
SEPTEMBER 06 – HERNDON  – 2014-0310 E COAST PALOMINO CHAMP    9:00 AM  JUDGE: BENNIE SARGENT
SEPTEMBER 07 – HERNDON  – 2014-0311 E COAST PALOMINO CHAMP    9:00 AM  JUDGE: R CLAYTON “CLAY” ALTER
SEPTEMBER 07 – HERNDON  – 2014-0312 E COAST PALOMINO CHAMP    9:00 AM  JUDGE: STEVE LACKEY
SEPTEMBER 07 – HERNDON  – 2014-0313 E COAST PALOMINO CHAMP    9:00 AM  JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL

WISCONSIN

MAY 30   – CUSTER – 2014-0039 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: GARY HERSOM CONTACT: RICHELLE BEANE PHONE (715)282-5619 [email protected]
MAY 30   – CUSTER – 2014-0040 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: DARREL HERSOM
MAY 30   – CUSTER – 2014-0041 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: DENISE NECHVATAL
MAY 31   – CUSTER – 2014-0042 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: DAVID PYLE
MAY 31   – CUSTER – 2014-0043 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE:STEPHANIE MCCONNELL
MAY 31   – CUSTER – 2014-0044 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: LARRY CLINE
JUNE 01 – CUSTER – 2014-0045 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: RON MILLER
JUNE 01 – CUSTER – 2014-0046 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: DALE FROYUM
JUNE 01 – CUSTER – 2014-0047 MAY/JUNE 2014  8:30 AM  JUDGE: MIKE CARLSON

AUGUST 08 – JEFFERSON – 2014-0049 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: KATHIE CROWLEY CONTACT: RICHELLE BEANE PHONE (715)282-5619 [email protected]
AUGUST 08 – JEFFERSON – 2014-0050 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: BILL FRENCH
AUGUST 09 – JEFFERSON – 2014-0048 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: BILL PARKER
AUGUST 09 – JEFFERSON – 2014-0051 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: ROBERT MILKS
AUGUST 09 – JEFFERSON – 2014-0052 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: RON STREFLING
AUGUST 09 – JEFFERSON – 2014-0053 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: PAUL ADIX
AUGUST 10 – JEFFERSON – 2014-0054 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: MARY ANN FIELITZ
AUGUST 10 – JEFFERSON – 2014-0055 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: CAROL CRAIG
AUGUST 10 – JEFFERSON – 2014-0056 AUGUST 2014  8:30 AM  JUDGE: WAYNE ERWIN