nav

2016 Calendar of Events

ALABAMA
MAY 21 – Montgomery – 2016-0231 MAY SHOW 8:00 AM JUDGE: ANN JONES
CONTACT: STEVE E TIDWELL PHONE: (334)300-2322 [email protected]
MAY 21 – Montgomery – 2016-0232 MAY SHOW 8;00 AM JUDGE: CARMEN E MAYABB
MAY 22 – Montgomery – 2016-0233 MAY SHOW 8:00 AM JUDGE: KATHY E KOCH
MAY 22 – Montgomery – 2016-0234 MAY SHOW 8:00 AM JUDGE: JAMES “JIM” F RHOADES

NOVEMBER 19 – Montgomery – 2016-0297 APEA SHOW 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA
CONTACT: STEVE E TIDWELL PHONE: (334)300-2322 [email protected]
NOVEMBER 19 – Montgomery – 2016-0298 APEA SHOW 8:00 AM JUDGE: GENE RAY STEWART
NOVEMBER 19 – Montgomery – 2016-0299 APEA SHOW 8:00 AM JUDGE: ASHLEY S GRIFFIN
NOVEMBER 20 – Montgomery – 2016-0300 APEA SHOW 8:00 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG
NOVEMBER 20 – Montgomery – 2016-0301 APEA SHOW 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
NOVEMBER 20 – Montgomery – 2016-0302 APEA SHOW 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE

FLORIDA
JANUARY 30 – Sarasota – 2016-0124 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: PAMELA “PAM” A SCOTT
CONTACT: TIM P CHRISTENSEN PHONE: (616)291-3782 [email protected]
JANUARY 30 – Sarasota – 2016-0125 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: BONNIE MILLER

APRIL 30 – Sarasota – 2016-0267 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG
CONTACT: TIM P CHRISTENSEN PHONE: (616)291-3782 [email protected]
APRIL 30 – Sarasota – 2016-0268 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: BONNIE MILLER

JUNE 25 – Pensacola – 2016-0239 JUNE JUBILEE 7:30 AM JUDGE: GLENN WELLS
CONTACT: DEBBIE J WALL PHONE: (256)441-1081 [email protected]
JUNE 25 – Pensacola – 2016-0240 JUNE JUBILEE 7:30 AM JUDGE: A CLARK SCOGGIN
JUNE 26 – Pensacola – 2016-0241 JUNE JUBILEE 7:30 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS
JUNE 26 – Pensacola – 2016-0242 JUNE JUBILEE 7:30 AM JUDGE: LAURA K GILMER

OCTOBER 29 – Sarasota – 2016-0332 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: DONALD A “DON” MCDUFFEE
CONTACT: TIM P CHRISTENSEN PHONE: (616)291-3782 [email protected]
OCTOBER 29 – Sarasota – 2016-0333 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: JANELL R HAMILTON-PLEDGER

ILLINOIS
JUNE 25 – Gifford – 2016-0206 MIDWEST PRE WORLD BLAST 9:00 AM JUDGE: JEFF L LECHNER
CONTACT: SUSAN LEE KIRTS PHONE: (765)427-6460 [email protected]
JUNE 25 – Gifford – 2016-0207 MIDWEST PRE WORLD BLAST 9:00 AM JUDGE: ROBERT A “BOB” MILKS
JUNE 25 – Gifford – 2016-0208 MIDWEST PRE WORLD BLAST 9:00 AM JUDGE: LARRY R CLINE
JUNE 26 – Gifford – 2016-0209 MIDWEST PRE WORLD BLAST 9:00 AM JUDGE: PAULINE CRULL
JUNE 26 – Gifford – 2016-0210 MIDWEST PRE WORLD BLAST 9:00 AM JUDGE: BILL FRENCH
JUNE 26 – Gifford – 2016-0211 MIDWEST PRE WORLD BLAST 9:00 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG

INDIANA
MAY 07 – New Castle – 2016-0166 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
CONTACT: NANCY R MITCHEL KUEHNERT PHONE: (260)672-2841 [email protected]
MAY 07 – New Castle – 2016-0167 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: CAROLE E DUNBAR
MAY 08 – New Castle – 2016-0168 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: MARK W SMITH
MAY 08 – New Castle – 2016-0169 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY

MAY 21 – New Castle – 2016-0108 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: HOWARD REA
CONTACT: TERRY D COFFMAN PHONE: (812)342-9284 [email protected]
MAY 21 – New Castle – 2016-0109 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
MAY 21 – New Castle – 2016-0110 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
MAY 22 – New Castle – 2016-0111 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA
MAY 22 – New Castle – 2016-0112 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: LARRY R CLINE
MAY 22 – New Castle – 2016-0113 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG

AUGUST 20 – New Castle – 2016-0118 FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: MARK W SMITH
CONTACT: TERRY D COFFMAN PHONE: (812)342-9284 [email protected]
AUGUST 20 – New Castle – 2016-0119 FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: BENNIE T SARGENT
AUGUST 20 – New Castle – 2016-0120 FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER
AUGUST 21 – New Castle – 2016-0121 FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: BARBARA MONROE PRATHER
AUGUST 21 – New Castle – 2016-0122 FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: DENISE L LONG FARSON
AUGUST 21 – New Castle – 2016-0123 FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNEL

IOWA
JUNE 11 – Iowa Falls – 2016-0191 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: MERI R MCKILLIPS-LEMAY
CONTACT: GARY J HERSOM PHONE: (319)827-1962 [email protected]
JUNE 11 – Iowa Falls – 2016-0192 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: GAY LYNN OWENS
JUNE 11 – Iowa Falls – 2016-0193 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
JUNE 12 – Iowa Falls – 2016-0194 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: TOM H CRAUN
JUNE 12 – Iowa Falls – 2016-0195 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: RICK BAILEY
JUNE 12 – Iowa Falls – 2016-0196 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: MICHAEL LEE SWAIN

OCTOBER 07 – Iowa Falls – 2016-0198 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: PAUL K ADIX
CONTACT: GARY J HERSOM PHONE: (319)827-1962 [email protected]
OCTOBER 07 – Iowa Falls – 2016-0199 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: RONALD “RON” MILLER
OCTOBER 07 – Iowa Falls – 2016-0197 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
OCTOBER 08 – Iowa Falls – 2016-0200 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: DAREN WRIGHT
OCTOBER 08 – Iowa Falls – 2016-0201 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: MARGO LEA BALL
OCTOBER 08 – Iowa Falls – 2016-0202 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: SHAUN TARA DULEY GLOUDE
OCTOBER 09 – Iowa Falls – 2016-0203 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: CHRISTINA “TINA” PRICE WHITE
OCTOBER 09 – Iowa Falls – 2016-0204 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
OCTOBER 09 – Iowa Falls – 2016-0205 BRINGING IN THE GOLD 8:00 AM JUDGE: PATRICK L “PAT” BURTON

KANSAS
JUNE 24 – Salina – 2016-0212 KANSAS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DARREL HERSOM
CONTACT: TOM H CRAUN PHONE: (913)724-2418 [email protected]
JUNE 25 – Salina – 2016-0213 KANSAS PRE WORLD SHOW 7:30 AM JUDGE: BRAD GIBBY
JUNE 25 – Salina – 2016-0214 KANSAS PRE WORLD SHOW 7:30 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
JUNE 26 – Salina – 2016-0215 KANSAS PRE WORLD SHOW 7:30 AM JUDGE: JESS W HERD
JUNE 26 – Salina – 2016-0216 KANSAS PRE WORLD SHOW 7:30 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH

MINNESOTA
MAY 28 – Windom – 2016-0176 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: LINDA N PIGG
CONTACT: WENDY REMUS PHONE: (507)220-8987 [email protected]
MAY 28 – Windom – 2016-0177 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
MAY 28 – Windom – 2016-0178 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: KAREN E SARTAIN
MAY 29 – Windom – 2016-0179 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: MIKE J PERKINS
MAY 29 – Windom – 2016-0180 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: VICKI A MUNIE
MAY 29 – Windom – 2016-0181 SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: JOSEPH “JOE” MUNIE JR

JUNE 18 – Windom – 2016-0170 S DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: TOM H CRAUN
CONTACT: AMANDA L HERSOM PHONE: (605)594-6240 [email protected]
JUNE 18 – Windom – 2016-0171 S DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
JUNE 18 – Windom – 2016-0172 S DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: SUSAN E ROBINSON
JUNE 19 – Windom – 2016-0173 S DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: DALE FROYUM
JUNE 19 – Windom – 2016-0174 S DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: MARY INGWERSON
JUNE 19 – Windom – 2016-0175 S DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR

AUGUST 26 – Windom – 2016-0182 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON
CONTACT: WENDY REMUS PHONE: (507)220-8987 [email protected]
AUGUST 26 – Windom – 2016-0183 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY
AUGUST 26 – Windom – 2016-0184 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
AUGUST 27 – Windom – 2016-0185 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
AUGUST 27 – Windom – 2016-0186 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: CHRISTINA “TINA” PRICE WHITE
AUGUST 27 – Windom – 2016-0190 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: DANA R ENGLISH
AUGUST 28 – Windom – 2016-0187 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS
AUGUST 28 – Windom – 2016-0188 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: P KEITH LONGACRE
AUGUST 28 – Windom – 2016-0189 FALL SHOW & FUTURITY 8:00 AM JUDGE: NIKKI LONGACRE

MISSISSIPPI
APRIL 09 – Verona – 2016-0162 THE AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
APRIL 09 – Verona – 2016-0163 THE AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: CHARLENE L CARTER
APRIL 10 – Verona – 2016-0164 THE AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
APRIL 10 – Verona – 2016-0165 THE AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA

JUNE 18 – West Point – 2016-0303 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: MICHAEL E POWELL
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
JUNE 18 – West Point – 2016-0304 HEART OF DIXIE 8:00 AM JUDGE: DAN W MORELAND

JULY 13 – Tunica – 2016-0285 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: CLINT FULLERTON
CONTACT: PHBA WORLD SHOW PHONE: (918)438-1234 [email protected]
JULY 13 – Tunica – 2016-0286 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE
JULY 13 – Tunica – 2016-0287 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: J DAVID LAWRENCE
JULY 13 – Tunica – 2016-0288 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: P KEITH LONGACRE
JULY 13 – Tunica – 2016-0335 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: COMPOSITE OF JUDGES
JULY 17 – Tunica – 2016-0289 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DELENA C DOYLE
CONTACT: PHBA WORLD SHOW PHONE: (918)438-1234 [email protected]
JULY 17 – Tunica – 2016-0290 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: BRAD GIBBY
JULY 17 – Tunica – 2016-0291 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: TOM MCBEATH
JULY 17 – Tunica – 2016-0292 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: MICHAEL OCHETTO
JULY 17 – Tunica – 2016-0293 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: MIKE J PERKINS
JULY 17 – Tunica – 2016-0294 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: LINDA N PIGG
JULY 17 – Tunica – 2016-0295 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: TERRY R THOMPSON
JULY 17 – Tunica – 2016-0296 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DAREN WRIGHT
JULY 17 – Tunica – 2016-0336 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: COMPOSITE OF JUDGES

OCTOBER 29 – Verona – 2016-0316 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
OCTOBER 29 – Verona – 2016-0317 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: R DAVID TERRELL
OCTOBER 29 – Verona – 2016-0318 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: TOM MCBEATH
OCTOBER 30 – Verona – 2016-0319 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MELONIE R FURNISH
OCTOBER 30 – Verona – 2016-0320 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: TERRY D FURNISH
OCTOBER 30 – Verona – 2016-0321 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG

NOVEMBER 26 – Verona – 2016-0337 POSSUM CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MICHAEL E POWELL
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
NOVEMBER 26 – Verona – 2016-0338 POSSUM CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: LAURA K GILMER
NOVEMBER 27 – Verona – 2016-0339 POSSUM CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE
NOVEMBER 27 – Verona – 2016-0340 POSSUM CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ

MISSOURI
MARCH 18 – Carthage – 2016-0154 COLORAMA HORSE SHOW 6:00 PM JUDGE: MICHAEL LEE SWAIN
CONTACT: TINA M DAWSON PHONE: (620)704-0160 [email protected]
MARCH 18 – Carthage – 2016-0155 COLORAMA HORSE SHOW 6:00 PM JUDGE: JOHN C LETHAM
MARCH 19 – Carthage – 2016-0156 COLORAMA HORSE SHOW 4:00 PM JUDGE: MIKE J PERKINS
MARCH 19 – Carthage – 2016-0157 COLORAMA HORSE SHOW 4:00 PM JUDGE: BILL FRENCH

APRIL 29 – Carthage – 2016-0158 SPRING OF COLOR 6:00 PM JUDGE: GARY J HERSOM
CONTACT: TINA M DAWSON PHONE: (620)704-0160 [email protected]
APRIL 29 – Carthage – 2016-0159 SPRING OF COLOR 6:00 PM JUDGE: DARRELL L BILKE
APRIL 30 – Carthage – 2016-0160 SPRING OF COLOR 4:00 PM JUDGE: RICK BAILEY
APRIL 30 – Carthage – 2016-0161 SPRING OF COLOR 4:00 PM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH

JUNE 03 – Sedalia – 2016-0235 SPRING FLING CLASSIC 8:00 AM JUDGE: TRISHA SHORTEN-ARMSTRONG
CONTACT: JANICE M KLENKE PHONE: (660)473-1140 [email protected]
JUNE 03 – Sedalia – 2016-0236 SPRING FLING CLASSIC 8:00 AM JUDGE: CLINT FULLERTON
JUNE 04 – Sedalia – 2016-0237 SPRING FLING CLASSIC 10:00 AM JUDGE: HOWARD REA
JUNE 04 – Sedalia – 2016-0238 SPRING FLING CLASSIC 10:00 AM JUDGE: MARGO LEA BALL

AUGUST 26 – Carthage – 2016-0126 COLOR CLASSIC 4:00 PM JUDGE: MICHAEL LEE SWAIN
CONTACT: TINA M DAWSON PHONE: (620)704-0160 [email protected]
AUGUST 26 – Carthage – 2016-0127 COLOR CLASSIC 4:00 PM JUDGE: DEBRA JARVIS
AUGUST 27 – Carthage – 2016-0128 COLOR CLASSIC 8:00 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
AUGUST 27 – Carthage – 2016-0129 COLOR CLASSIC 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG

SEPTEMBER 16 – Sedalia – 2016-0281 FALL HAUL PHBA/AQHA 6:00 PM JUDGE: LOUIS A HUFNAGEL
CONTACT: JANICE M KLENKE PHONE: (660)473-1140 [email protected]
SEPTEMBER 16 – Sedalia – 2016-0282 FALL HAUL PHBA/AQHA 6:00 PM JUDGE: HAROLD “BUTCH” WATSON
SEPTEMBER 17 – Sedalia – 2016-0283 FALL HAUL PHBA/AQHA 7:30 AM JUDGE: GARY M WERNER
SEPTEMBER 17 – Sedalia – 2016-0284 FALL HAUL PHBA/AQHA 7:30 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH

NEBRASKA
AUGUST 20 – Fremont – 2016-0225 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON
CONTACT: TOM H CRAUN PHONE: (913)724-2418 [email protected]
AUGUST 20 – Fremont – 2016-0226 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY
AUGUST 20 – Fremont – 2016-0227 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: DON COATS
AUGUST 21 – Fremont – 2016-0228 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: VICKI K RADTKE
AUGUST 21 – Fremont – 2016-0229 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: PAUL K ADIX
AUGUST 21 – Fremont – 2016-0230 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: BURTON R BUTLER

SEPTEMBER 18 – Lincoln – 2016-0269 PALOMINO CLASSIC 8:00 AM JUDGE: LEONARD L BERRYHILL
CONTACT: TOM H CRAUN PHONE: (913)724-2418 [email protected]
SEPTEMBER 18 – Lincoln – 2016-0270 PALOMINO CLASSIC 8:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON
SEPTEMBER 18 – Lincoln – 2016-0271 PALOMINO CLASSIC 8:00 AM JUDGE: SCOTT MERRITT

NEW JERSEY
JUNE 11 – Logan TWP – 2016-0102 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: DENNIS J SIENICKI
CONTACT: MARTHA K HOFF PHONE: (732)236-4623 [email protected]
JUNE 11 – Logan TWP – 2016-0103 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: R J “JIM” MUIR
JUNE 11 – Logan TWP – 2016-0104 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK
JUNE 12 – Logan TWP – 2016-0105 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: BARBARA MONROE PRATHER
JUNE 12 – Logan TWP – 2016-0106 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG
JUNE 12 – Logan TWP – 2016-0107 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE

NEW MEXICO
JUNE 26 – Bosque Farms – 2016-0265 GREEN CHILE DAYS 8:00 AM JUDGE: ANN JONES
CONTACT: RONALD A “RON” MORRIS PHONE: (505)417-6167 [email protected]
JUNE 26 – Bosque Farms – 2016-0266 GREEN CHILE DAYS 8:00 AM JUDGE: MARY ANN CASH

AUGUST 20 – Stanley – 2016-0322 RED CHILE FIESTA 8:00 AM JUDGE: DELENA C DOYLE
CONTACT: RONALD A “RON” MORRIS PHONE: (505)417-6167 [email protected]
AUGUST 21 – Stanley – 2016-0323 RED CHILE FIESTA 8:00 AM JUDGE: CURT A SUMMERS

SEPTEMBER 17 – Albuquerque – 2016-0330 NEW MEXICO STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
CONTACT:
EXCEL ASSOCIATES PHONE: (303) 941-3496 [email protected]
SEPTEMBER 18 – Albuquerque – 2016-0331 NEW MEXICO STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: DAREN WRIGHT

NEW YORK
MAY 27 – Syracuse – 2016-0274 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR
CONTACT: NAOMI BLUMENTHAL [email protected]
MAY 27 – Syracuse – 2016-0275 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
MAY 27 – Syracuse – 2016-0277 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: R DAVID TERRELL
MAY 28 – Syracuse – 2016-0276 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: DENNIS J SIENICKI

AUGUST 06 – Syracuse – 2016-0309 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: RONALD G STREFLING
CONTACT: ANGELA M SLATER PHONE: (315)857-1700 [email protected]
AUGUST 06 – Syracuse – 2016-0310 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: R J “JIM” MUIR
AUGUST 07 – Syracuse – 2016-0311 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: ANN JONES

AUGUST 24 – Syracuse – 2016-0278 NYS FAIR 9:00 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
CONTACT: NAOMI BLUMENTHAL [email protected]
AUGUST 24 – Syracuse – 2016-0279 NYS FAIR 9:00 AM JUDGE: LAURA K GILMER
AUGUST 24 – Syracuse – 2016-0280 NYS FAIR 9:00 AM JUDGE: DON COATS

SEPTEMBER 03 – Cobleskill – 2016-0259 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: DENNIS J SIENICKI
CONTACT: MICHAEL J GREEN PHONE: (315)553-2047 [email protected]
SEPTEMBER 03 – Cobleskill – 2016-0260 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY
SEPTEMBER 03 – Cobleskill – 2016-0261 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: SCOTT M TYRRELL
SEPTEMBER 04 – Cobleskill – 2016-0262 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
SEPTEMBER 04 – Cobleskill – 2016-0263 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE
SEPTEMBER 04 – Cobleskill – 2016-0264 NORTHEASE GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE

SEPTEMBER 10 – Cobleskill – 2016-0272 COMBINED BREED SHOW 7:30 AM JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA
CONTACT: KIM L EMANUEL PHONE: (585)260-9324 [email protected]
SEPTEMBER 11 – Cobleskill – 2016-0273 COMBINED BREED SHOW 7:30 AM JUDGE: PATRICK R KAYSER

OHIO
SEPTEMBER 24 – Lima – 2016-0148 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: MARK W SMITH
CONTACT: VICKI PARKER PHONE: (419)927-2386 [email protected]
SEPTEMBER 24 – Lima – 2016-0149 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: ANN JONES
SEPTEMBER 24 – Lima – 2016-0150 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: DENISE L LONG FARSON
SEPTEMBER 25 – Lima – 2016-0151 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY
SEPTEMBER 25 – Lima – 2016-0152 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA
SEPTEMBER 25 – Lima – 2016-0153 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: RONALD G STREFLING

OKLAHOMA
SEPTEMBER 03 – Claremore – 2016-0324 GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
CONTACT: LOIS R SMITH PHONE: (918)371-2639 [email protected]
SEPTEMBER 03 – Claremore – 2016-0325 GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: PATRICK R KAYSER
SEPTEMBER 04 – Claremore – 2016-0326 GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: GARY M WERNER
SEPTEMBER 04 – Claremore – 2016-0327 GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: KIMBERLY GARRETT
SEPTEMBER 05 – Claremore – 2016-0328 GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: LAURA K GILMER
SEPTEMBER 05 – Claremore – 2016-0329 GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: KAREN F MCCUISTION

NOVEMBER 05 – Tulsa – 2016-0312 RANCH HORSE CONGRESS 7:30 AM JUDGE: MIKE BAKER
CONTACT: KIM HALL PHONE: (405)491-0111 [email protected]
NOVEMBER 05 – Tulsa – 2016-0313 RANCH HORSE CONGRESS 7:30 AM JUDGE: RICKEY EVANS
NOVEMBER 06 – Tulsa – 2016-0314 RANCH HORSE CONGRESS 7:30 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
NOVEMBER 06 – Tulsa – 2016-0315 RANCH HORSE CONGRESS 7:30 AM JUDGE: SANDRA CURL

NOVEMBER 07 – Tulsa – 2016-0305 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: RICKEY EVANS
CONTACT: KIM HALL PHONE: (405)491-0111 [email protected]
NOVEMBER 07 – Tulsa – 2016-0306 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
NOVEMBER 07 – Tulsa – 2016-0307 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: DAREN WRIGHT
NOVEMBER 07 – Tulsa – 2016-0308 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: SANDRA CURL

DECEMBER 10 – Ardmore – 2016-0341 RANCHING FOR SANTA*SPECIAL EVENT* 8:00 AM JUDGE: DAVID L PARLIER
CONTACT: JACQUELYN L PARSONS [email protected]
DECEMBER 10 – Ardmore – 2016-0342 RANCHING FOR SANTA*SPECIAL EVENT* 8:00 AM JUDGE: P DAWN FRYE
DECEMBER 10 – Ardmore – 2016-0343 RANCHING FOR SANTA*SPECIAL EVENT* 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG

SOUTH CAROLINA
MAY 28 – Camden – 2016-0217 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
CONTACT: ASHLEIGH GRIFFITH PHONE: (803)730-0262 [email protected]
MAY 28 – Camden – 2016-0218 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: P DAWN FRYE
MAY 29 – Camden – 2016-0219 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: BRAD GIBBY
MAY 29 – Camden – 2016-0220 SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: KATHY E KOCH

SEPTEMBER 03 – Camden – 2016-0114 NCPEA ROY SAUNDERS MEM. 9:00 AM JUDGE: DAVID L JOHNSON
CONTACT: PATTI B BOST PHONE: (704)436-2988 [email protected]
SEPTEMBER 03 – Camden – 2016-0115 NCPEA ROY SAUNDERS MEM. 9:00 AM JUDGE: JULIE A KENNEDY
SEPTEMBER 04 – Camden – 2016-0116 NCPEA ROY SAUNDERS MEM. 9:00 AM JUDGE: STEVE LACKEY
SEPTEMBER 04 – Camden – 2016-0117 NCPEA ROY SAUNDERS MEM. 9:00 AM JUDGE: JIM ISLEY

OCTOBER 15 – Camden – 2016-0221 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: BARBARA MONROE PRATHER
CONTACT: ASHLEIGH GRIFFITH PHONE: (803)730-0262 [email protected]
OCTOBER 15 – Camden – 2016-0222 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: WILLIAM A “BILLY” PRATHER
OCTOBER 16 – Camden – 2016-0223 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: JULIE A KENNEDY
OCTOBER 16 – Camden – 2016-0224 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: DON COATS

TEXAS
FEBRUARY 04 – Fort Worth – 2016-0100 SOUTHWEST EXPO/LIVESTOCK JUDGE: P KEITH LONGACRE
CONTACT: SOUTHWESTERN EXPO/LIVESTOCK PHONE: (817)877-2400 [email protected]
FEBRUARY 05 – Fort Worth – 2016-0101 SOUTHWEST EXPO/LIVESTOCK JUDGE: MICHAEL OCHETTO

APRIL 16 – Athens – 2016-0243 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: SCOT A JACKSON
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 [email protected]
APRIL 16 – Athens – 2016-0244 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE
APRIL 17 – Athens – 2016-0245 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: MICHAEL OCHETTO
APRIL 17 – Athens – 2016-0246 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: PATRICK L “PAT” BURTON

MAY 21 – Athens – 2016-0247 YELLOW ROSE 8:30 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 [email protected]
MAY 21 – Athens – 2016-0248 YELLOW ROSE 8:30 AM JUDGE: LINDA N PIGG
MAY 22 – Athens – 2016-0249 YELLOW ROSE 8:30 AM JUDGE: DARRELL L BILKE
MAY 22 – Athens – 2016-0250 YELLOW ROSE 8:30 AM JUDGE: DEBRA JARVIS

SEPTEMBER 17 – Athens – 2016-0251 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: NIKKI LONGACRE
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 [email protected]
SEPTEMBER 17 – Athens – 2016-0252 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: MERI R MCKILLIPS-LEMAY
SEPTEMBER 18 – Athens – 2016-0253 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
SEPTEMBER 18 – Athens – 2016-0254 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: JERRY DONAHUE

OCTOBER 15 – Athens – 2016-0255 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: RAY CONRAD
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 [email protected]
OCTOBER 15 – Athens – 2016-0256 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: KAREN E SARTAIN
OCTOBER 16 – Athens – 2016-0257 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: DAVID L PARLIER
OCTOBER 16 – Athens – 2016-0258 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: CHRISTINA “TINA” PRICE WHITE

WISCONSIN
JUNE 03 – Deerfield – 2016-0130 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: GARY J HERSOM
CONTACT: SHERRI A LAMARCHE [email protected]
JUNE 03 – Deerfield – 2016-0131 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: DARREL HERSOM
JUNE 03 – Deerfield – 2016-0132 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR
JUNE 04 – Deerfield – 2016-0133 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: LARRY R CLINE
JUNE 04 – Deerfield – 2016-0134 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
JUNE 04 – Deerfield – 2016-0135 JUNE SHOW 8:000 AM JUDGE: DALE FROYUM
JUNE 05 – Deerfield – 2016-0136 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY
JUNE 05 – Deerfield – 2016-0137 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
JUNE 05 – Deerfield – 2016-0138 JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE

AUGUST 05 – Jefferson – 2016-0139 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
CONTACT: SHERRI A LAMARCHE [email protected]
AUGUST 05 – Jefferson – 2016-0140 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: DOUGLAS J “DOUG” CLINE
AUGUST 05 – Jefferson – 2016-0141 AUGUST SHOW 8;00 AM JUDGE: KIMBERLY GARRETT
AUGUST 06 – Jefferson – 2016-0142 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: PAUL K ADIX
AUGUST 06 – Jefferson – 2016-0143 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH
AUGUST 06 – Jefferson – 2016-0144 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA
AUGUST 07 – Jefferson – 2016-0145 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: BILL FRENCH
AUGUST 07 – Jefferson – 2016-0146 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: MARK W SMITH
AUGUST 07 – Jefferson – 2016-0147 AUGUST SHOW 8:00 AM JUDGE: TOM H CRAUN