nav

2017 Calendar of Events

ALABAMA
MAY 20 – Montgomery – 2017-0231 APEA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: MICHAEL E POWELL
CONTACT: STEVE E TIDWELL PHONE: (334)300-2322 [email protected]
MAY 20 – Montgomery – 2017-0232 APEA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: JERRI L HARMON
MAY 21 – Montgomery – 2017-0233 APEA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: HAROLD “BUTCH” WATSON
MAY 21 – Montgomery – 2017-0234 APEA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: SCOTT M TYRRELL

NOVEMBER 18 – Montgomery – 2017-0357 APEA SHOW 8:30 AM JUDGE: KATHY E KOCH
CONTACT: STEVE E TIDWELL PHONE: (334)300-2322 [email protected]
NOVEMBER 18 – Montgomery – 2017-0358 APEA SHOW 8:30 AM JUDGE: BRAD GIBBY
NOVEMBER 19 – Montgomery – 2017-0359 APEA SHOW 8:30 AM JUDGE: JOHN EDWARD TABB
NOVEMBER 19 – Montgomery – 2017-0360 APEA SHOW 8:30 AM JUDGE: GARY J HERSOM

FLORIDA
JANUARY 28 – Sarasota – 2017-0141 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: JANELL R HAMILTON-PLEDGER
CONTACT: TIM P CHRISTENSEN PHONE: (616)291-3782 [email protected]
JANUARY 28 – Sarasota – 2017-0142 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: ANDY NICHOLAS “NICK” CARDEN

APRIL 29 – Sarasota – 2017-0143 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: RALPH A MANUEL
CONTACT: TIM P CHRISTENSEN PHONE: (616)291-3782 [email protected]
APRIL 29 – Sarasota – 2017-0144 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: GENE E CHAIRES III

JUNE 24 – Pensacola – 2017-0215 NWFQHA JUNE JUBILEE 8:00 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE
CONTACT: DEBBIE J WALL PHONE: (256)441-1081 [email protected]
JUNE 24 – Pensacola – 2017-0216 NWFQHA JUNE JUBILEE 8:00 AM JUDGE: GARY M WERNER
JUNE 25 – Pensacola – 2017-0217 NWFQHA JUNE JUBILEE 8:00 AM JUDGE: SANDRA CURL
JUNE 25 – Pensacola – 2017-0218 NWFQHA JUNE JUBILEE 8:00 AM JUDGE: DONALD A “DON” MCDUFFEE

SEPTEMBER 16 – Marianna – 2017-0342 FALL REUNION AT MARIANNA 8:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS
CONTACT: CRYSTAL FRYER [email protected]
SEPTEMBER 16 – Marianna – 2017-0343 FALL REUNION AT MARIANNA 8:00 AM JUDGE: JAMES “JIM” F RHOADES
SEPTEMBER 16 – Marianna – 2017-0344 FALL REUNION AT MARIANNA 8:00 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG

OCTOBER 28 – Sarasota – 2017-0321 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: PAMELA “PAM” A SCOTT
CONTACT: TIM P CHRISTENSEN PHONE: (616)291-3782 [email protected]
OCTOBER 28 – Sarasota – 2017-0322 THE SUNSHINE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: BONNIE MILLER

ILLINOIS
JUNE 24 – Gifford – 2017-0113 MIDWEST PRE-WORLD BLAST 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE
CONTACT: SUSAN LEE KIRTS PHONE: (765)427-6460 [email protected]
JUNE 24 – Gifford – 2017-0114 MIDWEST PRE-WORLD BLAST 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
JUNE 24 – Gifford – 2017-0115 MIDWEST PRE-WORLD BLAST 8:00 AM JUDGE: HAROLD “BUTCH” WATSON
JUNE 25 – Gifford – 2017-0116 MIDWEST PRE-WORLD BLAST 8:00 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
JUNE 25 – Gifford – 2017-0117 MIDWEST PRE-WORLD BLAST 8:00 AM JUDGE: MARK W SMITH
JUNE 25 – Gifford – 2017-0118 MIDWEST PRE-WORLD BLAST 8:00 AM JUDGE: MEGAN M HUMPHREY

INDIANA
MAY 06 – New Castle – 2017-0137 PHEI SHOW 8:30 AM JUDGE: LARRY R CLINE
CONTACT: NANCY R MITCHEL KUEHNERT PHONE: (260)672-2841 [email protected]
MAY 06 – New Castle – 2017-0138 PHEI SHOW 8:30 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
MAY 07 – New Castle – 2017-0139 PHEI SHOW 8:30 AM JUDGE: ROBERT A “BOB” MILKS
MAY 07 – New Castle – 2017-0140 PHEI SHOW 8:30 AM JUDGE: HOWARD REA

MAY 20 – New Castle – 2017-0119 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: PETE L MCALISTER
CONTACT: TERRY D COFFMAN PHONE: (812)342-9284 [email protected]
MAY 20 – New Castle – 2017-0120 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: PAULINE CRULL
MAY 20 – New Castle – 2017-0121 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: EMILY M SPRAY
MAY 21 – New Castle – 2017-0122 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
MAY 21 – New Castle – 2017-0123 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: BARBARA MONROE PRATHER
MAY 21 – New Castle – 2017-0124 HPA SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: RONALD G STREFLING

AUGUST 19 – New Castle – 2017-0125 HPA FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: LARRY R CLINE
CONTACT: TERRY D COFFMAN PHONE: (812)342-9284 [email protected]
AUGUST 19 – New Castle – 2017-0126 HPA FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
AUGUST 19 – New Castle – 2017-0127 HPA FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: HOWARD REA
AUGUST 20 – New Castle – 2017-0128 HPA FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: KATHRYN M “KATHY” BOGGETTA
AUGUST 20 – New Castle – 2017-0129 HPA FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
AUGUST 20 – New Castle – 2017-0130 HPA FALL SHOW & FUTURITY 8:30 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY

IOWA
JUNE 10 – Iowa Falls – 2017-0254 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: DEBRA JARVIS
CONTACT: GARY J HERSOM [email protected]
JUNE 10 – Iowa Falls – 2017-0255 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: P DAWN FRYE
JUNE 10 – Iowa Falls – 2017-0256 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
JUNE 11 – Iowa Falls – 2017-0257 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MEGAN M HUMPHREY
JUNE 11 – Iowa Falls – 2017-0258 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: VICKI K RADTKE
JUNE 11 – Iowa Falls – 2017-0259 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: BURTON R BUTLER

OCTOBER 06 – Iowa Falls – 2017-0260 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: LITA HOTTEL
CONTACT: GARY J HERSOM [email protected]
OCTOBER 06 – Iowa Falls – 2017-0261 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: LOUIS A HUFNAGEL
OCTOBER 06 – Iowa Falls – 2017-0262 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MERLE J ARBO
OCTOBER 07 – Iowa Falls – 2017-0263 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: JOHN EDWARD TABB
OCTOBER 07 – Iowa Falls – 2017-0264 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MARK W SMITH
OCTOBER 07 – Iowa Falls – 2017-0265 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: GLENN WELLS
OCTOBER 08 – Iowa Falls – 2017-0266 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: CLINT FULLERTON
OCTOBER 08 – Iowa Falls – 2017-0267 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MICHAEL LEE SWAIN
OCTOBER 08 – Iowa Falls – 2017-0268 THE GOLDEN TICKET CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: CURT A SUMMERS

KANSAS
JUNE 23 – Salina – 2017-0275 KS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: LOUIS A HUFNAGEL
CONTACT: TOM H CRAUN PHONE: (913)724-2418 [email protected]
JUNE 23 – Salina – 2017-0276 KS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: MIKE ALEXANDER
JUNE 24 – Salina – 2017-0277 KS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: PATRICK R KAYSER
JUNE 24 – Salina – 2017-0278 KS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: JERRI L HARMON
JUNE 25 – Salina – 2017-0279 KS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: P KEITH LONGACRE
JUNE 25 – Salina – 2017-0280 KS PRE WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: NIKKI LONGACRE

LOUISIANA
DECEMBER 28 – West Monroe – 2017-0336 SUGAR BOWL EXTRAVAGANZA 8:30 AM JUDGE: TONY BURRIS
CONTACT: CHENOA HOYT PHONE: (225)445-4288 [email protected]
DECEMBER 28 – West Monroe – 2017-0337 SUGAR BOWL EXTRAVAGANZA 8:30 AM JUDGE: SANDRA CURL
DECEMBER 29 – West Monroe – 2017-0338 SUGAR BOWL EXTRAVAGANZA 8:30 AM JUDGE: BRAD GIBBY
DECEMBER 29 – West Monroe – 2017-0339 SUGAR BOWL EXTRAVAGANZA 8:30 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
DECEMBER 30 – West Monroe – 2017-0340 SUGAR BOWL EXTRAVAGANZA 8:30 AM JUDGE: LOUIS A HUFNAGEL
DECEMBER 31 – West Monroe – 2017-0341 SUGAR BOWL EXTRAVAGANZA 8:30 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS

MINNESOTA
MAY 27 – Windom – 2017-0161 MPHE SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: CHRISTINA “TINA” PRICE WHITE
CONTACT: WENDY REMUS PHONE: (507)220-8987 [email protected]
MAY 27 – Windom – 2017-0162 MPHE SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER
MAY 27 – Windom – 2017-0163 MPHE SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL
MAY 28 – Windom – 2017-0164 MPHE SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: MEGAN M HUMPHREY
MAY 28 – Windom – 2017-0165 MPHE SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY
MAY 28 – Windom – 2017-0166 MPHE SPRING SHOW 8:30 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR

JUNE 16 – Windom – 2017-0176 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: GAY LYNN OWENS
CONTACT: DARREL/AMANDA HERSOM PHONE: (605)594-6240 [email protected]
JUNE 16 – Windom – 2017-0177 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: GENE CARR
JUNE 16 – Windom – 2017-0178 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
JUNE 17 – Windom – 2017-0179 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: BURTON R BUTLER
JUNE 17 – Windom – 2017-0180 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: MIKE ALEXANDER
JUNE 17 – Windom – 2017-0181 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
JUNE 18 – Windom – 2017-0182 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
JUNE 18 – Windom – 2017-0183 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: DEBRA JARVIS
JUNE 18 – Windom – 2017-0184 DAKOTA SUMMER SIZZLER 8:30 AM JUDGE: PAULINE CRULL

AUGUST 25 – Windom – 2017-0167 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
CONTACT: WENDY REMUS PHONE: (507)220-8987 [email protected]
AUGUST 25 – Windom – 2017-0168 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: ANN JONES
AUGUST 25 – Windom – 2017-0169 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: TOM H CRAUN
AUGUST 26 – Windom – 2017-0170 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE
AUGUST 26 – Windom – 2017-0171 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
AUGUST 26 – Windom – 2017-0172 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: JOHN EDWARD TABB
AUGUST 27 – Windom – 2017-0173 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: NELL TEKAMPE
AUGUST 27 – Windom – 2017-0174 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: SCOTT M TYRRELL
AUGUST 27 – Windom – 2017-0175 MPHE FALL SHOW 8:00 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG

SEPTEMBER 09 – Windom – 2017-0209 DAKOTA AUTUMN CLASSIC 8:30 AM JUDGE: MARY INGWERSON
CONTACT: DARREL/AMANDA HERSOM PHONE: (605)594-6240 [email protected]
SEPTEMBER 09 – Windom – 2017-0210 DAKOTA AUTUMN CLASSIC 8:30 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY
SEPTEMBER 09 – Windom – 2017-0211 DAKOTA AUTUMN CLASSIC 8:30 AM JUDGE: DALE FROYUM
SEPTEMBER 10 – Windom – 2017-0212 DAKOTA AUTUMN CLASSIC 8:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
SEPTEMBER 10 – Windom – 2017-0213 DAKOTA AUTUMN CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SUSAN E ROBINSON
SEPTEMBER 10 – Windom – 2017-0214 DAKOTA AUTUMN CLASSIC 8:30 AM JUDGE: RONALD “RON” MILLER

MISSISSIPPI
APRIL 29 – Verona – 2017-0219 AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
APRIL 29 – Verona – 2017-0220 AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: MICHAEL E POWELL
APRIL 30 – Verona – 2017-0221 AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: P DAWN FRYE
APRIL 30 – Verona – 2017-0222 AZALEA CLASSIC 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG

JUNE 24 – Pontotoc – 2017-0315 HOPE JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: R DAVID TERRELL
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
JUNE 24 – Pontotoc – 2017-0316 HOPE JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: SCOTT M TYRRELL
JUNE 24 – Pontotoc – 2017-0317 HOPE JUNE SHOW 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D

JULY 12 – Tunica – 2017-0289 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: MARGO LEA BALL
CONTACT: PHBA WORLD SHOW PHONE: (918)438-1234 [email protected]
JULY 12 – Tunica – 2017-0290 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: LAURA K GILMER
JULY 12 – Tunica – 2017-0291 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: MARK W SMITH
JULY 12 – Tunica – 2017-0292 PALOMINO WORLD SHOW-YTH 8:00 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS

JULY 16 – Tunica – 2017-0293 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DAVID K AVERY
CONTACT: PHBA WORLD SHOW PHONE: (918)438-1234 [email protected]
JULY 16 – Tunica – 2017-0294 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: LEONARD L BERRYHILL
JULY 16 – Tunica – 2017-0295 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: JOE A CARTER
JULY 16 – Tunica – 2017-0296 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: DONALD A “DON” MCDUFFEE
JULY 16 – Tunica – 2017-0297 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
JULY 16 – Tunica – 2017-0298 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: BENNIE T SARGENT
JULY 16 – Tunica – 2017-0299 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: PAMELA “PAM” A SCOTT
JULY 16 – Tunica – 2017-0300 PALOMINO WORLD SHOW 8:00 AM JUDGE: MICHAEL LEE SWAIN

OCTOBER 28 – Meridian – 2017-0352 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: MICHAEL E POWELL
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
OCTOBER 28 – Meridian – 2017-0353 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: HAROLD “BUTCH” WATSON
OCTOBER 29 – Meridian – 2017-0354 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR
OCTOBER 29 – Meridian – 2017-0355 HALLOWEEN CIRCUIT 8:00 AM JUDGE: LAURA K GILMER

DECEMBER 02 – Meridian – 2017-0361 CHRISTMAS IN DIXIE 8:00 AM JUDGE: RICKEY EVANS
CONTACT: HELEN P FLEMING PHONE: (662)842-9346 [email protected]
DECEMBER 02 – Meridian – 2017-0362 CHRISTMAS IN DIXIE 8:00 AM JUDGE: JAMES “JIM” F RHOADES
DECEMBER 03 – Meridian – 2017-0363 CHRISTMAS IN DIXIE 8:00 AM JUDGE: A CLARK SCOGGIN
DECEMBER 03 – Meridian – 2017-0364 CHRISTMAS IN DIXIE 8:00 AM JUDGE: SCOTT M TYRRELL

MISSOURI
MARCH 17 – Carthage – 2017-0145 HABHA COLORAMA 6:00 PM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
CONTACT: TINA M DAWSON PHONE: (620)704-0160 [email protected]
MARCH 18 – Carthage – 2017-0146 HABHA COLORAMA 8:00 AM JUDGE: DARRELL L BILKE
MARCH 18 – Carthage – 2017-0147 HABHA COLORAMA 5:00 PM JUDGE: CLINT FULLERTON
MARCH 19 – Carthage – 2017-0148 HABHA COLORAMA 8:00 AM JUDGE: JERRY DONAHUE

APRIL 28 – Carthage – 2017-0149 HABHA SPRING INTO COLOR 6:00 PM JUDGE: MARY INGWERSON
CONTACT: TINA M DAWSON PHONE: (620)704-0160 [email protected]
APRIL 29 – Carthage – 2017-0150 HABHA SPRING INTO COLOR 8:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY
APRIL 29 – Carthage – 2017-0151 HABHA SPRING INTO COLOR 5:00 PM JUDGE: DELENA C DOYLE
APRIL 30 – Carthage – 2017-0152 HABHA SPRING INTO COLOR 8:00 AM JUDGE: SHERRY HAYNES

JUNE 02 – Sedalia – 2017-0107 SPRING CLASSIC FLING 8:00 AM JUDGE: BENNIE T SARGENT
CONTACT: JANICE M KLENKE PHONE: (660)473-1140 [email protected]
JUNE 02 – Sedalia – 2017-0108 SPRING CLASSIC FLING 8:00 AM JUDGE: MICHAEL LEE SWAIN
JUNE 03 – Sedalia – 2017-0109 SPRING CLASSIC FLING 8:00 AM JUDGE: TOM H CRAUN
JUNE 03 – Sedalia – 2017-0110 SPRING CLASSIC FLING 10:00 AM JUDGE: GARY J HERSOM
JUNE 04 – Sedalia – 2017-0111 SPRING CLASSIC FLING 10:00 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS
JUNE 04 – Sedalia – 2017-0112 SPRING CLASSIC FLING 10:00 AM JUDGE: HAROLD “BUTCH” WATSON

AUGUST 25 – Carthage – 2017-0153 HABHA COLOR CLASSIC 6:00 PM JUDGE: MIKE J PERKINS
CONTACT: TINA M DAWSON PHONE: (620)704-0160 [email protected]
AUGUST 26 – Carthage – 2017-0154 HABHA COLOR CLASSIC 8:00 AM JUDGE: JOHN C LETHAM
AUGUST 26 – Carthage – 2017-0155 HABHA COLOR CLASSIC 5:00 PM JUDGE: DAREN WRIGHT
AUGUST 27 – Carthage – 2017-0156 HABHA COLOR CLASSIC 8:00 AM JUDGE: STEPHANIE R MCCONNELL

NEBRASKA
AUGUST 19 – Fremont – 2017-0269 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: GARY M WERNER
CONTACT: TOM H CRAUN PHONE: (913)724-2418 [email protected]
AUGUST 19 – Fremont – 2017-0270 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: KIMBERLY GARRETT
AUGUST 19 – Fremont – 2017-0271 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: DEBRA JARVIS
AUGUST 20 – Fremont – 2017-0272 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
AUGUST 20 – Fremont – 2017-0273 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: JAN LARSEN
AUGUST 20 – Fremont – 2017-0274 SUMMER FUN RUN 8:00 AM JUDGE: PATRICK L “PAT” BURTON

NEW JERSEY
JUNE 10 – Logan Township – 2017-0131 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
CONTACT: MARTHA K HOFF PHONE: (732)236-4623 [email protected]
JUNE 10 – Logan Township – 2017-0132 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
JUNE 10 – Logan Township – 2017-0133 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
JUNE 11 – Logan Township – 2017-0134 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
JUNE 11 – Logan Township – 2017-0135 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
JUNE 11 – Logan Township – 2017-0136 SPRING FLING 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D

NEW MEXICO
JUNE 03 – Belen – 2017-0287 GREEN CHILE DAYS 8:00 AM JUDGE: TIMOTHY M “TIM” JEDRA
CONTACT: RONALD A “RON” MORRIS PHONE: (505)417-6167 [email protected]
JUNE 03 – Belen – 2017-0288 GREEN CHILE DAYS 8:00 AM JUDGE: DEBRA JARVIS

AUGUST 19 – Stanley – 2017-0318 RED CHILE FIESTA 8:00 AM JUDGE: CAROLE E DUNBAR
CONTACT: RONALD A “RON” MORRIS PHONE: (505)417-6167 [email protected]
AUGUST 19 – Stanley – 2017-0319 RED CHILE FIESTA 8:00 AM JUDGE: MARYANN WILLOUGHBY
AUGUST 20 – Stanley – 2017-0320 RED CHILE FIESTA 8:00 AM JUDGE: MARY INGWERSON

SEPTEMBER 15 – Albuquerque – 2017-0326 NEW MEXICO STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: MICHAEL OCHETTO
CONTACT: EXCEL ASSOCIATES PHONE: (303) 941-3496
SEPTEMBER 15 – Albuquerque – 2017-0327 NEW MEXICO STATE FAIR 9:00 AM JUDGE: P KEITH LONGACRE

NEW YORK
MAY 13 – Cobleskill – 2017-0228 MAY COLOR EXPLOSION 7:30 AM JUDGE: A CLARK SCOGGIN
CONTACT: KIM L EMANUEL PHONE: (585)260-9324 [email protected]
MAY 13 – Cobleskill – 2017-0229 MAY COLOR EXPLOSION 7:30 AM JUDGE: SANDRA CURL
MAY 14 – Cobleskill – 2017-0230 MAY COLOR EXPLOSION 7:30 AM JUDGE: TIM FINKENBINDER

MAY 26 – Syracuse – 2017-0157 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: MICHAEL “MIKE” BEDNAREK
CONTACT: NAOMI BLUMENTHAL [email protected]
MAY 26 – Syracuse – 2017-0158 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: NELL TEKAMPE
MAY 26 – Syracuse – 2017-0159 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG
MAY 27 – Syracuse – 2017-0160 NYS HORSEBREEDERS 7:00 AM JUDGE: MIKE BAKER

JUNE 17 – Cobleskill – 2017-0252 EQUINE VALLEY ASSOC 8:00 AM JUDGE: PAMELA “PAM” A SCOTT
CONTACT: MEREDITH “PEG” EDMONDSON PHONE: (941)484-4687 [email protected]
JUNE 18 – Cobleskill – 2017-0253 EQUINE VALLEY ASSOC 8:00 AM JUDGE: ANDREA SIMONS

AUGUST 05 – Syracuse – 2017-0307 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK
CONTACT: KARIN SMITH PHONE: (315)413-1033 [email protected]
AUGUST 05 – Syracuse – 2017-0308 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: DAVID H “DAVE” PHILLIPS
AUGUST 06 – Syracuse – 2017-0310 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: KERRI L KYLE
AUGUST 06 – Syracyse – 2017-0309 SUMMER COLOR EXTRAVAGANZA 7:30 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ

AUGUST 23 – Syracuse – 2017-0345 NEW YORK STATE FAIR 7:00 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK
CONTACT: NAOMI BLUMENTHAL [email protected]
AUGUST 23 – Syracuse – 2017-0346 NEW YORK STATE FAIR 7:00 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
AUGUST 23 – Syracuse – 2017-0347 NEW YORK STATE FAIR 7:00 AM JUDGE: MICHELLE A NYBERG

SEPTEMBER 02 – Pittsford – 2017-0301 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: DAVID H “DAVE” PHILLIPS
CONTACT: MICHAEL J GREEN PHONE: (315)553-2047 [email protected]
SEPTEMBER 02 – Pittsford – 2017-0302 NORTHEAST GOLD CHALLENGE 8:00 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK

SEPTEMBER 09 – Cobleskill – 2017-0226 NYSQHA COMBINE BREED SHOW 7:30 AM JUDGE: CINDY CHILTON-MOORE
CONTACT: KIM L EMANUEL PHONE: (585)260-9324 [email protected]
SEPTEMBER 10 – Cobleskill – 2017-0227 NYSQHA COMBINE BREED SHOW 7:30 AM JUDGE: CYNTHIA R “CINDY” RUCKER

OHIO
SEPTEMBER 23 – Lima – 2017-0185 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: MIKE BAKER
CONTACT: VICKI PARKER PHONE: (419)927-2386 [email protected]
SEPTEMBER 23 – Lima – 2017-0186 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: DON COATS
SEPTEMBER 23 – Lima – 2017-0187 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: SUSAN E ROBINSON
SEPTEMBER 24 – Lima – 2017-0188 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: KIMBERLY GARRETT
SEPTEMBER 24 – Lima – 2017-0189 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: MARY ANN CASH
SEPTEMBER 24 – Lima – 2017-0190 FALL FIVE SPECTACULAR 8:00 AM JUDGE: JEFF L LECHNER

OKLAHOMA
MAY 06 – Purcell – 2017-0223 RANCHING FOR A CURE *SPECIAL EVENT* 8:00 AM JUDGE: DARRELL L BILKE
CONTACT: JACQUELYN L PARSONS [email protected]
MAY 06 – Purcell – 2017-0224 RANCHING FOR A CURE *SPECIAL EVENT* 8:00 AM JUDGE: TRISHA SHORTEN ARMSTRONG
MAY 06 – Purcell – 2017-0225 RANCHING FOR A CURE *SPECIAL EVENT* 8:00 AM JUDGE: DELENA C DOYLE

SEPTEMBER 02 – Claremore – 2017-0281 OPEA GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: SANDRA CURL
CONTACT: LOIS R SMITH PHONE: (918)371-2639 [email protected]
SEPTEMBER 02 – Claremore – 2017-0282 OPEA GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: MIKE BAKER
SEPTEMBER 03 – Claremore – 2017-0283 OPEA GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: GARY J HERSOM
SEPTEMBER 03 – Claremore – 2017-0284 OPEA GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: JEANNIE MARIE YOUNG
SEPTEMBER 04 – Claremore – 2017-0285 OPEA GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: CLINT FULLERTON
SEPTEMBER 04 – Claremore – 2017-0286 OPEA GO FOR THE GOLD 8:00 AM JUDGE: DEBRA JARVIS

NOVEMBER 03 – Tulsa – 2017-0311 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: LORI LYNN GORDON
CONTACT: KIM HALL PHONE: (405)491-0111 [email protected]
NOVEMBER 03 – Tulsa – 2017-0312 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER
NOVEMBER 03 – Tulsa – 2017-0313 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK
NOVEMBER 03 – Tulsa – 2017-0314 COLOR BREED CONGRESS 7:30 AM JUDGE: BILLY STEELE

SOUTH CAROLINA
JUNE 03 – Camden – 2017-0328 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: MANITA M MCKOOL-DEFOOR
CONTACT: ASHLEIGH GRIFFITH PHONE: (803)730-0262 [email protected]
JUNE 03 – Camden – 2017-0329 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: VICKIE MCCABE OAKLEY
JUNE 04 – Camden – 2017-0330 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: SUSAN J BRAGG
JUNE 04 – Camden – 2017-0331 SCPEA SUMMER SIZZLER 8:00 AM JUDGE: HOWARD REA

AUGUST 19 – Camden – 2017-0303 ROY SAUNDERS MEMORIAL 9:00 AM JUDGE: BRAD GIBBY
CONTACT: PATTI B BOST PHONE: (704)436-2988 [email protected]
AUGUST 19 – Camden – 2017-0304 ROY SAUNDERS MEMORIAL 9:00 AM JUDGE: WILLIAM A “BILLY” PRATHER
AUGUST 20 – Camden – 2017-0305 ROY SAUNDERS MEMORIAL 9:00 AM JUDGE: KATHY E KOCH
AUGUST 20 – Camden – 2017-0306 ROY SAUNDERS MEMORIAL 9:00 AM JUDGE: ANN JONES

OCTOBER 14 – Camden – 2017-0332 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: SCOTT M TYRRELL
CONTACT: ASHLEIGH GRIFFITH PHONE: (803)730-0262 [email protected]
OCTOBER 14 – Camden – 2017-0333 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: ANDY NICHOLAS “NICK” CARDEN
OCTOBER 15 – Camden – 2017-0334 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: MARY ANN FIELITZ
OCTOBER 15 – Camden – 2017-0335 RODNEY READY MEMORIAL 8:00 AM JUDGE: KERRI L KYLE

TEXAS
FEBRUARY 02 – Fort Worth – 2017-0100 FORT WORTH STOCK SHOW 8:00 AM JUDGE: LINDA N PIGG
CONTACT: SOUTHWESTERN EXPO/LIVESTO PHONE: (817)877-2400
FEBRUARY 03 – Fort Worth – 2017-0101 FORT WORTH STOCK SHOW 8:00 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS

APRIL 15 – Athens – 2017-0249 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: DELENA C DOYLE
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 WWW.TPEA.NET
APRIL 15 – Athens – 2017-0250 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: CHRISTINA “TINA” PRICE WHITE
APRIL 15 – Athens – 2017-0251 SPRING FLING 8:30 AM JUDGE: RICHARD G SPINKS

MAY 27 – Athens – 2017-0235 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: TONY “BO” PRUITT
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 WWW.TPEA.NET
MAY 27 – Athens – 2017-0236 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: R DAVID TERRELL
MAY 28 – Athens, – 2017-0237 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: NANCY ANN WILDE
MAY 29 – Athens – 2017-0238 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: KAREN E SARTAIN
MAY 29 – Athens – 2017-0239 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SHERRY HAYNES
MAY 29 – Athens – 2017-0240 YELLOW ROSE CLASSIC 8:30 AM JUDGE: SCOT A JACKSON

SEPTEMBER 16 – Athens – 2017-0241 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: HAROLD “BUTCH” WATSON
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 WWW.TPEA.NET
SEPTEMBER 16 – Athens – 2017-0242 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: CLARE H PURDY
SEPTEMBER 17 – Athens – 2017-0243 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: DAVID L PARLIER
SEPTEMBER 17 – Athens – 2017-0244 FALL FIESTA 8:30 AM JUDGE: RAY CONRAD

OCTOBER 14 – Athens – 2017-0245 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: KAREN BRADSHAW
CONTACT: JANET COOK PHONE: (817)597-6623 WWW.TPEA.NET
OCTOBER 14 – Athens – 2017-0246 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: DARRELL L BILKE
OCTOBER 15 – Athens – 2017-0247 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: PATRICK L “PAT” BURTON
OCTOBER 15 – Athens – 2017-0248 HALLOWEEN SPOOKTACULAR 8:30 AM JUDGE: BETTY O WILSON

VIRGINIA
SEPTEMBER 29 – Doswell – 2017-0348 GOLD NATL @ VA STATE FAIR 8:00 AM JUDGE: WILLIAM A “BILLY” PRATHER
CONTACT: GREGORY D JOYNER [email protected]
SEPTEMBER 29 – Doswell – 2017-0349 GOLD NATL @ VA STATE FAIR 8:00 AM JUDGE: BARBARA MONROE PRATHER
SEPTEMBER 30 – Doswell – 2017-0350 GOLD NATL @ VA STATE FAIR 8:00 AM JUDGE: MIKE BAKER
SEPTEMBER 30 – Doswell – 2017-0351 GOLD NATL @ VA STATE FAIR 8:00 AM JUDGE: STEPHEN G SHANK

WISCONSIN
JUNE 02 – Custer – 2017-0191 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: DENISE M NECHVATAL
CONTACT: SHERRI A LAMARCHE [email protected]
JUNE 02 – Custer – 2017-0192 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: DOUGLAS J “DOUG” CLINE
JUNE 02 – Custer – 2017-0193 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: ROBERT A “BOB” MILKS
JUNE 03 – Custer – 2017-0194 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: RICK BAILEY
JUNE 03 – Custer – 2017-0195 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: BURTON R BUTLER
JUNE 03 – Custer – 2017-0196 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: CAROLE E DUNBAR
JUNE 04 – Custer – 2017-0197 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: RONALD G STREFLING
JUNE 04 – Custer – 2017-0198 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: CRAIG EDWARD BRIGHT
JUNE 04 – Custer – 2017-0199 PEAW JUNE SHOW 7:30 AM JUDGE: JOHN AIPPERSPACH

AUGUST 11 – Jefferson – 2017-0200 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: WM “BILL” PARKER JR
CONTACT: SHERRI A LAMARCHE [email protected]
AUGUST 11 – Jefferson – 2017-0201 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: DARREL HERSOM
AUGUST 11 – Jefferson – 2017-0202 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: NELL TEKAMPE
AUGUST 12 – Jefferson – 2017-0203 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: MICHAEL A CARLSON
AUGUST 12 – Jefferson – 2017-0204 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER
AUGUST 12 – Jefferson – 2017-0205 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: CAROL JEANNE CRAIG
AUGUST 13 – Jefferson – 2017-0206 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: KATHIE CROWLEY
AUGUST 13 – Jefferson – 2017-0207 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: LARRY R CLINE
AUGUST 13 – Jefferson – 2017-0208 PEAW AUGUST SHOW 7:30 AM JUDGE: DALE FROYUM

SEPTEMBER 11 – Madison – 2017-0323 WW CELEBRATION SHOOT-OUT 7:30 AM JUDGE: LITA HOTTEL
CONTACT: RICHELLE L BEENE PHONE: (715)282-5619 [email protected]
SEPTEMBER 11 – Madison – 2017-0324 WW CELEBRATION SHOOT-OUT 7:30 AM JUDGE: RICK BAILEY
SEPTEMBER 11 – Madison – 2017-0325 WW CELEBRATION SHOOT-OUT 7:30 AM JUDGE: JEFF L LECHNER

PENDING

MISSOURI
SEPTEMBER 16 – Sedalia – 2017-0103 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
CONTACT: JANICE M KLENKE PHONE: (660)473-1140 [email protected]
SEPTEMBER 16 – Sedalia – 2017-0104 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
SEPTEMBER 17 – Sedalia – 2017-0105 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D
SEPTEMBER 17 – Sedalia – 2017-0106 FALL HAUL 8:00 AM JUDGE: C A N C E L L E D